Jak skutecznie leczyć prosaki?

Dzień dobry, przychodze z pytaniem w sprawie prosaków, wystepują one na klatce w kilku nie malych ilosciach, jak i wystepuje pryszcz pod pacha i to wszystko ma ponad 2 lata, jak nalezy to usunac? Jesli kompletnie nic nie daje

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Prosaki to drobne o barwie białej, żółtej lub kremowej kulki występujące głównie na skórze twarzy. Takie zmiany dermatologiczne nie są zagrożeniem dla zdrowia czy życia człowieka.

Prosaki powstają na skutek zrogowacenia mieszka włosowego, co skutkuje zatkaniem gruczołów łojowych. Nagromadzona wydzielina łojowa nie ma możliwości ewakuacji na zewnątrz. Tak właśnie powstaje prosak, który nie boli i nie swędzi. Można natomiast odczuwać duży dyskomfort estetyczny.

Na powstanie prosaków wpływają zaburzenia hormonalne oraz zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Proponujemy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który określi odpowiedni kierunek leczenia. Ustali on konkretną i bezpieczną metodą usunięcia prosaków z klatki piersiowej. Dodatkowo zbada zmianę pod pachą, o której Pan wspomniał.

Do podstawowych metod usunięcia wspomnianych zmian można zaliczyć: laseroterapię, krioterapię, mikrodermabrazję, oraz elektrokoagulację. Nie zaleca się samodzielnego usuwania prosaków.

Tematyka prosaków została poruszona w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prosaki-charakterystyka-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/pozbadz-sie-prosakow-naturalnymi-sposobami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.