Jak skutecznie leczyć WZJG?

Dwa lata temu stwierdzono u mnie WZJG. W zeszłym roku leczony byłem Encortonem. Po terapii leczenie nieprzerwanie przez rok było kontynuowane 4g Asamaxu. Mimo to leczenie nie przyniosło porządanych efektów. Ze względu na dalej trwającą biegunkę oraz wysoki poziom kalprotektyny lekarz postanowił w lutym tego roku włączyć do leczenia Cortiment. Mimo to nastąpiło pogorszenie. Odnowiło się silne krwawienie. Gdy nie było szansy na samoistną poprawę zgłosiłem się do szpitala. Lekarz ponownie wycofał Cortiment i kazał zażywać Encorton oraz Azatioprynę. Taką konfigurację leków przyjmuję od ponad trzech tygodni i tu rodzą się moje wątpliwości. Morfologia sprzed trzech tygodni była zła. Niskie wartości hemoglobiny i erytrocytów mnie nie dziwią z powodu silnego krwawienia. Niepokoi mnie ilość leukocytów. Trzy tygodnie temu wynosiła ona 14 tys. Teraz po trzech tygodniach Encortonu i Azatiopryny stan jelit jest lepszy (brak widocznego krwawienia, zmniejszenie ilości wypróżnień, brak bólów), hemoglobina dalej nisko, ale najgorsze są leukocyty, których ilość osiągnęła 18 tys. Co może być przyczyną tak dużej ilości białych krwinek? Czemu mimo zaleczenia stanu zapalnego nastąpił ich taki wzrost? Dodam, że w tę zimę nie chorowałem ani razu na jakieś choróbska typu grypa, angina, zatrucie pokarmowe, katar.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje kontrole badań i wizyta u gastroenterologa w celu Ew modyfikacji leczenia