Jak skutecznie leczyć żylaki?

Witam. Moje watpliwosci dotycza zylakow, ktore posidam. Mam je genetycznie. Bacia je miala(zmarla na zator serca), moja mama je ma jak i moj tata. Pare lat temu odczowalam juz dyskomfort ciezkich nog. Szybko sie go pozbylam traktujac nogi zimna woda oraz odpoczynkiem. W miedzy czasie pojawily sie niewielkie pajaczki. Dyskomfort powrocil. Teraz nie jest tak latwo sie go pozbyc. Zyly sa widoczne, a czasami wyczowalne, zwlaszcza gdy np. duzo stoje. Moja praca zawsze byla siedzaco stojaca, w polaczeniu z dzwiganiem... Teraz juz tylko siedzaca. Moj tyb zycia nie jest za pan brat ze sportem, jednak od zasze duzo maszeruje(wole to od komunikacji miejskiej), jak i rozniez biegam. Jednak to ostatnie poszlo do lamusa zima, z powodu lenia jak i wlasnie dopadlo mnie uczucie ciezkich nog. Myslalam, ze bieganie nie jest najlepsze w takiej sytaucji, wiec zaprzestalam. Duzo ostatnio czytam na temat chorob zyl. Wiem ze powinnam zrobic usg doppler, wedy lekarz zdecyduje jaki zabieg. Moge to zrobic dopiero za 2miesiace, gdyz wtedy bede w Polsce... Mieszkam w Anglii i bedac tu juz przy pierwszych objawach pare lat temu u lekarza, powiedziano mi ze nie mam sie czym przejmowac bo nic nie widac. Oznajmilam, ze mam problemy z krazeniem(wiecznie zimne stopy i dlonie). Jednak zalecono mi tylko duzo spacerowac... Zawsze chcialam byc bardziej aktywna fizycznie. Brakowalo mi tylko samo dyscypliny. Nie jestem osoba otyla. Moje BMI jest w normie. Co innego jakosc ciala, ktore potrzebuje wzmocnienia. Moj kregoslup, narzady w okolicach brzucha. Jak i ruch w znaczeniu polepszenia zdrowia ogolnego. Opisalam te krotka historie aby zadac nastepujace pytania: 1. Jaka jest droga obchodzenia sie z ta choroba, bo wiem, ze to ostanie ze mna do konca zycia, jak dbac o to na codzien(czy powinnam przyjmowac jakies leki, specjalistyczne ubrania, obowie, dieta, masaze)? 2. Czy posiadanie aktywnego trybu zycia pomaga czy szkodzi(czy wciaz moge biegac, jesli tak to jakie dystanse, skad wiem kiedy za duzo?)

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Dzień dobry.
Na początku chciałem zaznaczyć, że bardzo mnie cieszy gdy widzę podejście do przewlekłej choroby, jakie Pani prezentuje - to znaczy świadomość, że choroby przewlekłej i uwarunkowanej genetycznie nie sposób wyleczyć, zatem trzeba nauczyć się z nią żyć i skupić się na postępowaniu, które spowoduje maksymalne ograniczenie nieprzyjemnych objawów czy niechcianych następstw postępu choroby. Cechą wspólną wszystkich chorób prewlekłych jest przebieg postępujący, zatem odpowiednie leczenie, to również maksymalne ograniczenie postępu choroby i ochrona przed powstaniem powikłań choroby. W przypadku żylaków kończyn dolnych największe znaczenie ma skuteczna kompresoterapia, która jest najskuteczniejszym postępowniem chroniącym przed powstaniem wtórnych do przewlekłej niewydolności żylnejpowikłań. Ważny jest właściwy dobór i odpowiednie stosowanie wyrobów uciskowych jak np. podkolanówki, pończochy czy rajstopy. Wyroby uciskowe po odpowiednim dobraniu (wymiary kończyny należy zmierzyć z rana po przebudzeniu, zanim powstanie obrzęk) należy zakładać bezpośrednio po przebudzeniu i nosić cały dzień. Jest możliwe okresowe zdjęcie pończoch, np. na czas kąpieli czy prysznica, natomiast po zakończeniu wszystkich czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej należy jak najszybciej ponownie założyć wyroby uciskowe. W profilaktyce niewydolności żylnej najczęściej stosowane są wyroby o pierwszym lub drugim stopniu ucisku. Wiele także zależy od producenta wyrobu uciskowego, niektóre ulegają stosunkowo szybko rozciągnięciu tracąc swoje właściwości. Na rynku są również dostępne specjalne podkolanówki dla sportowców z przeznaczeniem np. do biegania. Biegając w odpowiednich wyrobach uciskowych sport nie stanowi czynnika, który pogarsza przebieg niewydolności żylnej, jednocześnie pozytywnie wpływa na cały organizm umożliwiając zachowanie sprawności fizycznej czy dobrego nastroju. Drugim czynnikiem, który ma ogromne znaczenie jest odpowiednio dobrane obłuwie. Obcasy w butach upośledzają funkcjonowanie tzw. pompy łydkowej negatywnie wpływając na krążenie. Dodatkowymi czynnościami, które stanowią ważny element profilaktyki są odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać podczas pracy w biurze oraz odpowiednie ułożenie kończyn dolnych. W przypadku pojawiania się zmian o typie pajączków i teleangiektazji najkorzystiejsze są regularne wizyty w poradni flebologicznej - umożliwi to wczesne usuwanie niewielkich zmienionych żylakowo naczyń uniemożliwiając lub ograniczając powstawania zmian większych. Takie postępowanie chroni przed powstaniem przebarwień na skórze jako następstwo miejscowego leczenia, jest także zdecydowanie tańsze. Leczenie farmakologiczne w przypadku niewydolności żylnej ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. Z wyrazami szacunku Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106 Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42