Jak sobie pomóc z wagą?

Przez okres kilku miesięcy byłem na lekach mirtazapinie oraz olanzapinie. Łącznie na nich przytyłem ponad 25 kg (mówię o wadze, kiedy leki już odstawiłem i odczekałem trochę by całkowicie zeszły z organizmu). Od tej pory przeszedłem na dietę ketogenową (50-70g węglowodanów/d), dodałem dietę intermittent fasting (18/6) oraz ćwiczę intensywnie fizycznie. Waga faktycznie spadła, nabrałem trochę mięśni. Pomimo tych diet (łącznie jadam 1300-1500 kcal/d nisko przetworzonych produktów) i ćwiczeń, nadal mam nadwagę (75kg przy 173cm wzrostu), dość spory brzuch i ogółem ciało widocznie otłuszczone. Badałem do tej pory poziom trójglicerydów oraz krzywą cukrową (glukoza na czczo oraz po 2h) - w normie. Mój lekarz twierdzi, że te 25kg to przypadek i nie ma związku z tymi lekami, inny lekarz zasugerował mi dietę i ćwiczenia (pomimo powyższego opisu). Badania naukowe twierdzą, że te leki przyczyniają się do problemów w różnoraki sposób, m.in. poprzez zahamowanie termogenezy, czego leczyć się obecnie nie da. Poziom cukru również rozumiem wyklucza u mnie możliwość cukrzycy czy insulinooporności, a tym samym dostanie metforminy (która jest częstym połączeniem z olanzapiną na zachodzie w celu ograniczenia wpływu tego leku na wagę). Pragnę zapytać czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić aby sobie pomóc z wagą? Na pomoc lekarzy osobiście pewnie będę mógł dopiero liczyć, kiedy pokażę na papierze badanie wskazujące na problem, więc może powinienem zbadać jakiś parametr organizmu? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Witam,

Przy podanej masie ciała, wzroście oraz intensywnych ćwiczeniach kaloryczność w granicach 1300-1500 kcal jest zdecydowanie zbyt niska). Na początku sugeruję wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Dla największej skuteczności proszę wybrać się do dietetyka.

Do tego czasu należy wspomóc organizm prawidłowym odżywianiem się. Pierwszym krokiem wyeliminować produkty zawierające sól oraz cukry proste (napoje i soki, słodycze, słone przekąski, słodkie bułki, pszenne bułki, ). To one powodują największe spustoszenie w organizmie i utrudniają utratę wagi. Proszę wybierać produkty zbożowe pełnoziarniste (chleb razowy/żytni/orkiszowy, makaron razowy, ryż brązowy, kasze), zdrowe tłuszcze (orzechy, nasiona, awokado, oliwki), wyeliminować tłuszcze typu trans i pochodzenia zwierzęcego, wprowadzić warzywa oraz owoce (wszystkie o niskim indeksie glikemicznym). Aby nie powodować wahań glukozy, w jednym posiłku najlepiej łączyć produkty, które zawierają białko, tłuszcze oraz węglowodany złożone. Między posiłkami należy pić tylko wodę (około 2-3 litrów dziennie lub herbatę ziołową niesłodzoną). Śniadanie spożywać do godziny od momentu wstania, zachowywać regularność posiłków (co 3-4 godziny), kolację spożyć 2-3 h przed snem. Dla skutecznej terapii korzystnie jest wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną 3-5 razy w tygodniu (z przerwami na odpoczynek i regenerację organizmu).