Jak prawidłowo przygotować się do ciąży?

Choruje na niedoczynność tarczycy, PCOS, insulinooporność. Mam 37 lat. Biore leki euthyrox50, siofor850, vibin, witD. Ostatnio udało mi sie schudnać, waga 68kg przy wzroście 176cm. Chciałabym zadbać o swoją płodność i przygotować swój organizm do ciąży. Aby jak bedzie deczyzja odor razu brac sie do roboty :-) Czy moge bezpiecznie brac Ovarin lub Proovulin ? A może coś jest lepszego ?

Witam,

Suplement Ovarin zawiera witaminę D, a z uwagi na to, że już przyjmuje ją Pani, nie ma sensu kumulować witamin. Warto zapytać ginekologa, który po zapoznaniu się z Pani historią, podpowie co wspomoże.

Najlepszą opcją, aby zadbać o płodność jest dieta (która dotyczy przyszłej mamy, jak i taty). Warto wybierać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega, np. orzechy, nasiona, ryby, olej (ewentualnie podpytać o suplementację). Proszę wybierać produkty zbożowe (chleb razowy/żytni/orkiszowy, makaron razowy, ryż brązowy, kasze), zdrowe tłuszcze (orzechy, nasiona, awokado, oliwki), wyeliminować tłuszcze typu trans i pochodzenia zwierzęcego, wprowadzić warzywa oraz owoce (wszystkie o niskim indeksie glikemicznym). Aby nie powodować wahań glukozy, w jednym posiłku najlepiej łączyć produkty, które zawierają białko, tłuszcze oraz węglowodany złożone. Między posiłkami należy pić tylko wodę (około 2-3 litrów dziennie lub herbatę ziołową niesłodzoną). Śniadanie spożywać do godziny od momentu wstania, zachowywać regularność posiłków (co 3-4 godziny), kolację spożyć 2-3 h przed snem. Dla lepszej kondycji psychicznej i fizycznej korzystnie jest wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną 3-5 razy w tygodniu (z przerwami na odpoczynek i regenerację organizmu).