Jak sprawdzić przyczynę tego bólu gardła?
Witam. Jestem w 20 tc. Przyjmuje dopegyt 3x1 od 6 tygodni. W tym czasie byłam chora i brałam antybiotyk. Wyleczyłam zakażenie ale od kilku tygodni boli mnie gardło. W ulotce leku jest to skutek uboczny leku. Jak sprawdzić czy ból gardła jest spowodowany chorobą czy przyjmowaniem leku? Czy jest to groźny skutek uboczny? Wiem że w Polsce metylodopa to jedyny dostępny lek na nadcisnienie w ciąży.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Przykro nam, że doświadczyła Pani infekcji w czasie trwania ciąży, jednak sytuacja taka może być częsta w tym okresie, głównie ze względu na obniżoną odporność. Rozumiemy również Pani obawy o zdrowie swoje i nienarodzonego jeszcze dziecka, w związku z towarzyszącymi objawami.
Prawdopodobnie, dolegliwość związana z bólem gardła wynikała z infekcji, która została podleczona antybiotykiem. Prawidłowo, że zastosowała Pani taki rodzaj leczenia, gdyż taka przypadłość może prowadzić do pewnych powikłań. Każdą infekcję w ciąży należałoby wyleczyć, gdyż nieleczona może mieć poważne konsekwencje dla płodu, a także przebiegu ciąży.
Lek, który przyjmuje Pani na nadciśnienie tętnicze jest dozwolony w czasie okresu ciąży. To bardzo dobrze, że jest Pani pod stałą kontrolą lekarza, a podwyższone ciśnienie jest wyrównywane za pomocą leków. Jak każdy preparat leczniczy, również i ten może powodować pewne skutki uboczne. Jednak jest on uważany jako bezpieczny, a możliwe powikłania nie powinny zdarzać się często i stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Możliwy ból gardła nie powinien wynikać bezpośrednio z takiej kuracji, jednakże nie można wykluczyć całkowicie takiej ewentualności. Zalecamy, zatem w razie wszelkich wątpliwości, skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Prawdopodobnie specjalista zdecyduje o modyfikacji leczenia lub dawkowania, aby obniżyć ryzyko skutków ubocznych.
Życzymy Pani dużo zdrowia i dobrego samopoczucia!
Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-ciazowe
https://zdrowie.parenting.pl/cisnienie
https://portal.abczdrowie.pl/bol-gardla-w-ciazy-leczenie-wzmocnienie-odpornosci