Jak stosować antybiotyk w ciężkim przebiegu Covid?

Dzień dobry, rodzice przeszli bardzo ciężko covid w domu. Pomoc przyszła późno bo dopiero po testach. Lekarz osluchujac rodziców przepisał im antybiotyk Levoxa 500 2 TAB. Dziennie. Plus steryd metypred 4 mg plus zastrzyki od zakrzepicy. Rodzice dziś biorą 5 dzień antybiotyk że względu na zapalenie płuc. Bardzo źle się czują po tym antybiotyku bo sciaga ich do wymiotów jest im nie dobrze boli ich strasznie żołądek. Dzwoniłam do lekarza żeby zmienić na inny antybiotyk rodzinna nie chce każe brać ten tylko 1 TAB dziennie. Po jakim czasie zaczyna działać ten antybiotyk czy rodzinna miała rację żeby go brać dalej. Bo antybiotyk jest na 10 dni. Proszę o poradę. Dziękuję

Covid to wirusowa choroba. Antybiotyki nie działaj na wirusy, a jedynie na bakterie. Następstwem zakażenia SARS COV2 może być zapalenie wirusowe płuc, a na to zapalenie może nałożyć się bakteryjne zapalenie, czyli dwa w jednym. Wówczas stosowanie antybiotyków jest zalecane. Jeżeli rodzice źle się czują, to powinni mieć wykonane badanie obrazowe płuc , najlepiej tomograf komputerowy, ostatecznie RTG. Być może wskazana jest hospitalizacja . Jaki jest poziom wysycenia krwi tlenem? jak spada poniżej 90%, to proszę pilnie skontaktować się z lekarzem.