Jak ułożyć swoją dietę, żeby móc realnie schudnąć?

Dzień dobry! Mam 26 lat i jakieś 20-30 kg do zrzucenia. Najbardziej zależy mi na zmianie nawyków żywieniowych. Niestety nie stać mnie na specjalistyczne porady dietetyka dlatego mam pytanie - jak ułożyć swoją dietę, żeby móc realnie schudnąć? Czy lepsze będą gotowe przepisy typu Dukan lub South Beach czy jednak lepiej poszukać czegoś innego? Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki i serdecznie pozdrawiam!

Witam serdecznie,
Zachęcam do zmiany nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Dieta przede wszystkim powinna być urozmaicona, racjonalna czyli taka, która dostarczy Pani organizmowi zarówno odpowiednią ilość energii, białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Nie zalecam gotowych, jednostronnych diet. Poniżej przedstawię podstawowe zasady, które powinna Pani uwzględnić w procesie odchudzania.
- w ciągu dnia spożywaj 4-5 posiłki,
- nie rób dłuższych przerw między posiłkami niż 3-4h,
- ostatni posiłek spożywaj przynajmniej 2h przed snem,
- pamiętaj, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, ponieważ pierwszy posiłek pobudza organizm do działania. Jeśli rano zjesz pożywne śniadanie, to w ciągu dnia zjesz mniej,
- nie dojadaj pomiędzy posiłkami, od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na zdrową przekąskę np. suszone owoce, owoce świeże, orzechy, nasiona dyni. Lecz porcja suszonych owoców czy orzechów nie powinna wynosić więcej niż 20-30g,
- wypijaj w ciągu dnia 1,5- 2 litry wody mineralnej, najlepiej takiej która zawiera więcej niż 500 mg wszystkich składników mineralnych w litrze wody,
- ograniczaj używanie ostrych przypraw w kuchni, ponieważ takie przyprawy pobudzają apetyt,
-w diecie ubogoenergetycznej największym ograniczeniom podlegają tłuszcze
- podstawowym źródłem energii powinny być węglowodany, dlatego uwzględniaj w swojej diecie produkty zbożowe z grubego przemiału. Są one doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz innych soli mineralnych.

Wskazane jest spożycie:
• pieczywa razowego (bez dodatku miodu i karmelu),
• pieczywa chrupkiego,
kaszy gryczanej (kasza gryczana biała, która ma więcej składników odżywczych niż kasza gryczana oczyszczona tzw. brązowa),
• otrąb (które są dobrym źródłem błonnika pokarmowego wpływającego na przyspieszenie pasażu jelitowego, zapobiegającego zaparciom, a także dającego uczucie sytości).
Życzę wytrwałości i sukcesów :)
Pozdrawiam

Witam serdecznie! Odradzam stosowania diet typu Dukan czy South Beach. Są to diety niefizjologiczne, które niszczą organizm. Najlepiej ustalić plan żywienia i działania na kolejne miesiące. W tym celu polecam wybrać się do dietetyka, który dostosuje indywidualny jadłospis i pomoże w dążeniu do celu. Ogólne zalecenia żywieniowe i wskazówki do zdrowej diety znajdują się na stronie www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam, najbezpieczniejsze jest odżywianie wg zasad Piramidy Zdrowego Żywienia, ale to zalecenia ogólne. Niestety indywidualne ułożenie diety, optymalnie dobranej, powinno odbyć się pod okiem dietetyka. Niekiedy wydatek kilkudziesięciu złotych na taką konsultacje to inwestycja w zdrowie na całe życie, tak więc cena nie jest wcale zbyt wygórowana i być może w przyszłości uda się tak dopiąć budżet, by przynajmniej raz z takiej profesjonalnej porady skorzystać.

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam