Idealne BMI u 14-latki

Mam córkę z rocznika 2000. Ostatnio skarzyla sie na swoja wage. Przy wzroscie 158cm, wazy ok.62kg. Pytala sie mnie jak moze stracic nadmierny tluszcz z przedramion, brzucha i nog. Chciałabym dla niej przykładową dietę, wraz z godzinami posiłków i ćwiczeniami, które pomogą jej osiągnąć dobrą wagę i pomogą w szybkim czasie stracić zbędne kilogramy. Dziękuję za pomoc.

Witam,
Przede wszystkim zalecam zmianę złych nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej, Najlepiej, aby Pani córka aktywnie uczestniczyła w zajęciach sportowych, może też samodzielnie dobrze by było, aby córka ćwiczyła około 5-6h w tygodniu.Poniżej przedstawię podstawowe zasady, które powinna należy uwzględnić w procesie odchudzania. - w ciągu dnia spożywaj 4-5 posiłki, - nie rób dłuższych przerw między posiłkami niż 3-4h, - ostatni posiłek spożywaj przynajmniej 2h przed snem, - pamiętaj, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, ponieważ pierwszy posiłek pobudza organizm do działania. Jeśli rano zjesz pożywne śniadanie, to w ciągu dnia zjesz mniej, - nie dojadaj pomiędzy posiłkami, od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na zdrową przekąskę np. suszone owoce, owoce świeże, orzechy, nasiona dyni. Lecz porcja suszonych owoców czy orzechów nie powinna wynosić więcej niż 20-30g, - wypijaj w ciągu dnia 1,5- 2 litry wody mineralnej, najlepiej takiej która zawiera więcej niż 500 mg wszystkich składników mineralnych w litrze wody, - ograniczaj używanie ostrych przypraw w kuchni, ponieważ takie przyprawy pobudzają apetyt, -w diecie ubogoenergetycznej największym ograniczeniom podlegają tłuszcze - podstawowym źródłem energii powinny być węglowodany, dlatego uwzględniaj w swojej diecie produkty zbożowe z grubego przemiału. Są one doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz innych soli mineralnych. Wskazane jest spożycie: • pieczywa razowego (bez dodatku miodu i karmelu), • pieczywa chrupkiego, • kaszy gryczanej (kasza gryczana biała, która ma więcej składników odżywczych niż kasza gryczana oczyszczona tzw. brązowa), • otrąb (które są dobrym źródłem błonnika pokarmowego wpływającego na przyspieszenie pasażu jelitowego, zapobiegającego zaparciom, a także dającego uczucie sytości).
Pozdrawiam

Witam serdecznie! Dzieci nie odchudzamy! Zmieniamy jedynie ich nawyki żywieniowe na prawidłowe oraz zwiększamy ich aktywność fizyczną. Odchudzanie może zaburzyć dalszy rozwój dziecka. Pani córka jest w wieku dojrzewania, proszę zadbać o jej odpowiednie żywienie według poniższych zasad, opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia.

"1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie prawidłowego żywienia.

2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.

3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie piramidy (na dole-> produkty pełnoziarniste, kasze, ryże, ciemne pieczywo, makaron pełnoziarnisty).

4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.

5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych.

6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.

7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.

8. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.

9. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.

10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska