Jak ulżyć 3-tygodniowemu niemowlakowi?

Witam, moja córka ma skończone 3 tyg. Dzisiaj w nocy i w dzien spala bardzo niespokojnie, czesto sie budzika, prężyła wydawała masę dźwięków, aż robiła się purpurowa na twarzy. Mało jadła i częściej niż zawsze ulewało się jej. Co może być przyczyną i co robić aby ulżyć maleństwu?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Problemem jest najprawdopodobniej nadmierna ilość gazów. Jeśli dziecko faktycznie wykazuje niepokój, płacze - można podać espumisan w kroplach. Tak małe dzieci mają jeszcze niedojrzałą florę jelitową, co przekłada się na zwiększoną ilość gazu w jelitach, czasem występowanie kolki. Poza tym noworodki nie potrafią używać jeszcze tłoczni brzusznej, dlatego też prężą się, wykorzystując całe swoje ciało. Nie są to jednak niepokojące objawy. Gdyby jednak coś Państwa zaniepokoiło, jak najbardziej należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry.