Jak ustalić co powoduje nietolerancję pokarmową?

Mam refluks żołądkowo-przełykowy. Mimo dużych dawek pantoprazolu ból przez parę miesięcy zmusił mnie do gastroskopi, wynik to zaczerwienienie antrium żołądka. Nic więcej, żadnych wrzodów itp. Lekarz rodzinny zasugerował, iż przyczyną może być nietolerancja pokarmowa i by spróbować przez 2 tygodnie nie jeść pieczywa. Można zrobić jakieś inne eksperymenty, badania by ustalić czy i jaka to może być nietolerancja pokarmowa? Jakieś leki oprócz prazoli na refluks? Wskazania ogólne diety znam.

Lek. Wojciech Zygmunt

Przede wszystkim należy wykluczyć infekcję H.pylori. Z racji iż miał pan wykonywaną gastroskopię, to zakładam, że badanie w kierunku infekcji było wykonane. Proszę rozważyć dodatni wynik jako przyczynę pana dolegliwości. Jeżeli chodzi o wykluczenie z diety pieczywa, to zakładam, że lekarz rodzinny miał na myśli występowanie u pana celiakii. W diagnostyce tej choroby w pierwszej kolejności powinno oznaczyć się przeciwciała przeciwendomyzjalne. Aby tego dokonać konieczne jest prowadzenie przez 3-4 tygodnie normalnej diety (bez wykluczenia pokarmów zawierających gluten). Potwierdzeniem jest wynik histopatologiczny biopsji jelita cienkiego uzyskany podczas gastroskopii. W leczeniu istotna jest bardzo dokładna edukacja dotycząca produktów, jakie należy spożywać. Samo powiedzenie: "Proszę nie jeść pieczywa" nie wystarczy, ponieważ wiele innych produtków zawiera gluten. Osobiście nie upatrywałbym się przyczyn pana dolegliwości w celiakii, ale mam zbyt mało danych, by to potwierdzić/wykluczyć. Inhibitory pompy protonowej są najskuteczniejszymi i najpopularniejszymi lekami w leczeniu choroby refluksowej. Jeżeli objawy choroby nadal panu dokuczają, warto pomyśleć nad zwiększeniem dawki (po konsultacji z lekarzem) oraz przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki na wybranym oddziale chirurgicznym/gastroenterologicznym, obejmującą wykonanie pH-metrii, manometrii oraz skopii przełyku wraz z rozważeniem ewentualnych wskazań do leczenia operacyjnego. Pozdrawiam i życzę zdrowia.