Jakie badanie można zrobić, żeby potwierdzić nietolerancję glutenu?

Witam. Podejrzewam u siebie nietolerancję pokarmową głównie glutenu. Przez pewien czas nie jadłem w większych ilościach białej mąki i cukru( leczyłem candidę) i było ok. Wczoraj zjadłem pierogi i w nocy dostałem strasznych boleści i luźniejszy stolce. Choruje również na crohna. Rano już było ok. Miałem robione badania z krwi na celiakie ale wszystko ok. Po kolonosk. lekarz też mówi, że nie wygląda to na crohna. Jakie badanie można zrobić żeby potwierdzić nietolerancję glutenu.

Nietolerancja glutenu to dość trudny temat, bo jej istnienie nie jest wystarczająco dobrze udokumentowane i wśród specjalistów panuje spór co do istnienia takiego schorzenia. Powodem podejrzewania istnienia nietolerancji glutenu było właśnie występowanie objawów jelitowych u osób, u których badania na znane wskaźniki biochemiczne dawały prawidłowe wyniki. Nawet więc zakładając, że istnieje nietolerancja glutenu jako jednostka chorobowa, to jej cechą jest właściwie brak możliwości potwierdzenia diagnozy w oparciu o konkretną diagnostykę. Nawet badania na tzw. "nietolerancje pokarmowe" nazywane inaczej alergiami III typu nie będą w stanie wykazać czy Pana problemy jelitowe są związane właśnie z glutenem. Biorąc jednak pod uwagę Pana dziwną sytuację z chorobą Crohna, która nie wychodzi w kolonoskopii radziłabym zmienić gastrologa i wykonać ponowną diagnostykę w kierunku chorób jelit. Natomiast jeżeli doraźnie obserwuje Pan poprawę komfortu podczas stosowania diety bezglutenowej to niezależnie od diagnozy może Pan taką dietę stosować.