Jak wyleczyć bóle podbrzusza?

Od jakiegoś roku czasu odczuwam ból w podbrzuszu, pachwinach i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból nasila się przy dłuższym siedzeniu, łagodnieje po ubraniu lżejszej odzieży (dresy). Na początku byłem u urologa, który podejrzewał przewlekle zapalenie prostaty. Zrobiłem MR prostaty i wyniki nie wskazują na żadne nieprawidłowości. Następnie podejrzewano u mnie przepuklinę pachwinową, natomiast po wizycie u chirurga zostało to wykluczone. Następnie mój lekarz rodzinny skierował mnie do neurologa, który zalecił wykonanie MR kręgosłupa lędźwiowego. Następnie z wynikami udałem się do neurologa, który stwierdził że mam lekkie wypukliny, które w jednym odcinku uciskają na korzonki i że może to dawać dolegliwości bólowe. Natomiast nie zaproponował żadnego leczenia. Nie wiem gdzie mam się teraz udać i co robić. Mogą mi państwo coś zaproponować?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Na podstawie przeprowadzonych badań obrazowych, stwierdzono u Pana wypuklinę kręgosłupa w części lędźwiowej. To częsta przypadłość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Wypuklina krążka międzykręgowego, czyli inaczej dyskopatia jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Początkowo pod wpływem pewnych czynników dochodzi do rozwoju wypukliny, czyli częściowego wysunięcia części dyska. Dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w wyniku upośledzenia przepływu krwi do struktur.

Najgorsza sytuacja następuje, gdy dochodzi do zwężenia kanału kręgowego, czyli stenozy kanału kręgowego.

Do głównych przyczyn tego schorzenia można wymienić: zbyt duży wysiłek fizyczny, siedzący tryb życia, urazy kręgosłupa, otyłość, niewłaściwa postawa ciała, intensywne podnoszenie ciężarów oraz osteoporoza.

Wypuklina daje różne objawy, a należą do niej: drętwienie, wzmożone napięcie mięśni, ból o różnym nasileniu, zaburzenia czucia w kończynach, bóle i zawroty głowy oraz migreny.

Leczenie tej przypadłości rozpoczyna się od farmakoterapii, opartej na leczeniu objawowym. Stosuje się przede wszystkim środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bardzo istotnym jest rozpocząć właściwą rehabilitację, skierowaną konkretnie do tego schorzenia.

Zalecamy ponowną wizytę u lekarza neurologa, aby wskazał Panu odpowiednie leczenie, aby poprawić komfort życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wypuklina-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.