Jak wyleczyć te uciążliwe afty?

Witam, od prawie roku męczę się z aftami. Mam je liczne i czasem bolesne, znikaja same po ok 2 tyg i po 3,4 dniach znów sie pojawiają. Zrobilam badani tzn morfologia, mocz, tarczycowe, watrobowe, nerkowe, endoskopie, i nawet wybrałam 8 bo rosła w bok i myślałam że może to jest przyczyną ale od wyrwania jestem juz 3 tyg a afty nadal są i jest ich na chwile obeca ok 15. Bylam u laryngologa leczono mnie heviranem, nic to nie dało, nystatyna też nie pomogła ani domowe sposoby i żele z apteki. Co mam zrobić na wizytę u periodontologa mnie nie stać bo u mnie z NFZ nie ma, a prywatnie jest za drogo niestety za sama wizyte licza 350zl a gdzie reszta. Co mam zrobić czy np.dermatolog pomoże???? Bo mój dentysta już rozkłada ręce. Pozdrawia. P.s. nie jadam nic słodkiego, pije zimne napoje, nie pije alkoholu, pale sporadycznie. Proszę o jakąś skuteczna radę

Należy wykluczyć chorobę Leśniowskiego Crona i wrzodziejące zapalenie ja;ita grubego, refluks żołądkowo przełykowy. Zbadać poziom wit D3 i B12 w surowicy krwi , poprawić higienę żywienia i otoczenia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nawracająca aftoza może mieć wiele przyczyn, dlatego ustalenie jej etiologii wcale nie jest łatwe. Nie wspomina Pani jakiego rodzaju badanie endoskopowe Pani miała, a warto tutaj wspomnieć o szeregu chorób mogących manifestować się owrzodzeniami w jamie ustnej, a związanymi ze stanami zapalnymi jelit. Mam tu na myśli chorobę Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Tutaj może się Pani zapoznać z tymi chorobami: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna oraz tu: https://portal.abczdrowie.pl/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego.

Nawracające afty mogą także wskazywać na choroby związane z alergią na gluten: choroba Durhinga czy celiakia. Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej o nich traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-duhringa.

W związku z tym może być wskazane wykonanie kolonoskopii oraz badań w kierunku alergii na gluten. Być może wskazówką będą symptomy opisane w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/symptomy-nietolerancji-glutenu.

Jeżeli powyższe choroby zostaną wykluczone, to warto rozważyć obecność infekcji wirusowych – w tym wirusa HIV czy opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, a także odwiedzić immunologa. Leczenie przewlekłej, nawracającej aftozy może wymagać stosowania kortykosteroidów lub leków immunomodulujących.

O leczeniu oraz diagnostyce aft może Pani przeczytać także pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/afty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.