Jak zacząć trening na rowerze?

Witam! Mam duży problem. Od 18 lat choruję na cukrzycę, do tego astma i od roku ataki paniki (tak stwierdzili lekarze), przy których biorę leki antydepresyjne, ale od tych leków zaczęłam bardzo szybko przybierać na wadze. Mam 167 cm wzrostu i ważę 78 kg, i źle się czuję z tą nadwagą. Kupiłam ostatnio rowerek treningowy i nie wiem, jak długo mam na nim ćwiczyć i w ogóle czy to coś da. Pierwszy raz się odchudzam i nie wiem, czy potrzebuje jakichś innych ćwiczeń. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam!

Pani stan zdrowia oraz masa ciała wskazuje na konieczność zmiany stylu życia oraz odżywiania. Nie napisała Pani jakiego typu jest cukrzyca, co jest podstawą do ułożenia diety bądź udzielenia wskazówek.
Sama aktywność fizyczna, niepoparta prawidłowym żywieniem nie przyniesie efektów. Proponuję wizytę w poradni dietetycznej, gdzie po dokładnym wywiadzie żywieniowych połączonym z edukacją i wyjaśnianiem błędów jakie Pani popełnia, będzie można ułożyć prostą, a jednocześnie smaczną i zdrową dietę, którą będzie Pani mogła stosować przez cały czas, bez ryzyka efektu jojo oraz monotonii.
Na początku proszę zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania, ponieważ edukacja, w tym samym wzrost świadomości jest niezmiernie ważny w procesie utarty masy ciała. Proszę zajrzeć do artykułów zamieszczonych na naszej stronie m.in. http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Proszę stosować się również do poniższych zasad:
1. Jedz posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny. Nieregularne posiłki są w ponad 70% przyczyną nadwagi i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
2. Pij dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej), soków warzywnych i soków owocowych 100%. Unikaj natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - unikaj fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jedz warzywa i owoce. Warzywa dodawaj do każdego posiłku.
Proszę również zacząć uprawiać sport, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdzie Pani ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty