Dzień dobry,
Tak, można.
Proszę zwrócić się do Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie lekarz psychiatra zbada Panią i zaproponuje odpowiednią metodę / formę leczenia (tj. psychoterapia i/lub farmakoterapia).
Może Pani również rozważyć leczenie na oddziale szpitalnym, w którym stosowana jest psychoterapia (link do niektórych z nich http://www.zaburzeniaosobowosci.pl/odzialy-stacjonarne/)
Dzień dobry!
Tak, wiele osób, które - podobnie, jak Pani - samookaleczały się, wyszło lub wychodzi z tego.
Jest to jednak problem na tyle poważny i utrwalony, często wiąże się np. ze stanem depresji, że konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej - współpraca i wsparcie w powrocie do zdrowia i równowagi emocjonalnej.
Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz podjąć psychoterapię. Pomoc otrzyma Pani np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Pozdrawiam!
Dzień dobry, tak z tego typu zachowania można się wyleczyć jednak jest to proces długotrwały i następuje pod okiem specjalisty. Proszę rozpocząć psychoterapię. Pozdrawiam.
Dzień dobry, można z tym skończyć, oczywiście. Ale podobnie jak z wychodzeniem z nałogu może to nie być takie proste. Ludzie się okaleczają z różnych powodów. Może być to utrwalona forma zachowania. Pocięcie się daje Pani odprężenie (jak papieros), więc Pani powtarza to zachowanie. Podobnie jak z papierosami, może się to przerodzić w uzależnienie. Człowiek zaczyna popalać, wpierw papieros dziennie, a potem paczka dziennie. Może być także w ten sposób, że ból fizyczny u Pani jest próbą zagłuszenia bólu psychicznego - czemu warto byłoby się przyjrzeć. Polecam konsultację u psychologa, który mógłby Panią trochę pokierować i potowarzyszyć Pani w wychodzeniu z tego szkodliwego przyzwyczajenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ropienie ran po samookaleczaniu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Autoterapia u dorosłego dziecka nadopiekuńczej matki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nerwica, załamanie nerwowe, samookaleczanie i myśli samobójcze – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Powrót myśli samobójczych przy ciężkiej depresji – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Samookaleczanie i ocena własnej dumy – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Myśli samobójcze u 25-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Złe samopoczucie po samookaleczaniu się brudną żyletką – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Samookaleczanie się u kolegi – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Przyczyny nieustannego zmęczenia – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Myśli samobójcze, nieśmiałość i samotność – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk