Jak złagodzić ból podczas ząbkowania?

Moja córeczka ma już 15 tygodni i zaczęła bolesne ząbkowanie niestety ma brak apetytu martwię się bo prawie nic nie je wydaje mi sie ze płacze nie tylko z bólu ale z głodu zastanawiam sie nad dokarmianie jej mlekiem w proszku albo nad rozszerzeniem diety planowałam po 5 mc ale nie wiem juz co mam robic

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko odmawia piersi z powodu bólu spowodowanego ząbkowaniem, to jest mało prawdopodobne, by wykazało chęć i gotowość do rozszerzania diety, zwłaszcza, że w przypadku dzieci karmionych piersią zaleca się obecnie wyłączne karmienie pokarmem matki do ukończenia przez dziecko 6 miesięcy.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dlugo-karmic-dziecko-piersia.

Również dokarmianie mlekiem modyfikowanym może nie przynieść rezultatu, a jeżeli ma Pani pokarm, to nie ma to również większego sensu. Proszę proponować dziecku pierś tak często, jak jest to możliwe.

Jeżeli w buzi dziecka widać ewidentne przejawy ząbkowania, to jest rozpulchnione, nabrzmiałe dziąsła, ewentualnie krwawienie, to może Pani podawać lek przeciwbólowych (paracetamol lub ibuprofen), a także stosować preparaty o działaniu miejscowym (żel, spray, maść), które zmniejszą obrzęk. Warto również skonsultować się z pediatrą, by wykluczył inne przyczyny braku apetytu dziecka – to jest infekcję.

Zachęcam także do zapoznania się z naszymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zabkowania-uwarunkowania-swedzenie-dziasel-bol oraz https://portal.abczdrowie.pl/zabkowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.