Czy to może być efekt ząbkowania?

Witam Córka 8,5 miesiąca od kilku dni robi dość spora ilość kupek zarówno opakowanych jak i zdążają się wodniste ale to może jedna reszta ma konsystencje papki czy to może być efekt ząbkowania ??? Robi nawet w nocy budzi się by zrobić kupę Proszę o radę Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, to może być przyczyna: rozpulchnione, obrzęknięte dziąsła oraz wzmożona produkcja śliny to oznaka ząbkowania. Jeśli zauważyła ją Pani, to faktycznie można domniemywać, że niemowlęciu dokuczają wyrzynające się zęby. Nie można jednak wykluczać również infekcji lub zatrucia pokarmowego, a nawet alergii pokarmowej. To zależy, czy nadmiernej ilości wydalanych stolców towarzyszą jeszcze jakieś inne objawy. Warto skonsultować to z pediatrą, bowiem biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia dziecka. Proszę pamiętać o właściwym nawodnieniu dziecka oraz lekkostrawnej, ale odżywczej diecie. Warto zwrócić uwagę także na to, czy dziecko nie gorączkuje, czy nie jest apatyczne, ospałe lub wręcz przeciwnie – nerwowe, nadpobudliwe, płaczliwe. W przypadku rozpulchnionych dziąseł warto zastosować specjalny żel na ząbkowanie oraz podawać coś, co dzięcko będzie chciało żuć – to mogą być schłodzone w lodówce gryzaki lub pokarmy, które ukoją ból (np. chłodny jogurt). Więcej domowych sposobów na bolesne ząbkowanie w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zabkowanie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.