Co znaczy ten problem ze snem u dziecka?

Witam, od jakiegoś tygodnia mam problem ze snem u dziecka. Mianowicie w nocy śpi bardzo niespokojnie często się wybudza, cały czas trze nosek i oczka, dziecko ma 4 miesiące. Zauważyłam ,że czasem też drapie się po szyi. za dnia robi to sporadycznie ale nocą jest tragedia, przez to drapanie się po twarzy i głowie cały czas się wybudza. Czy to może być od zębów, dolna jedynka już jej wyszła

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze zdrowiem i spokojem własnego dziecka. Zdrowy i prawidłowy sen warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Niemowlęta w tym wieku potrafią przesypiać już większość nocy, jednakże należy pamiętać, że każde dziecko jest inne.

W tym okresie życia mogą się już pojawiać sny u dzieci. Bardzo często dziecko reaguje na nie niepokojem, lękiem i niespokojnym snem. Z czasem sny stają się normą i dziecko się do nich przyzwyczaja.

W przypadku alergii (zwłaszcza pokarmowych), dziecko również może spać niespokojnie. Mogłoby to dotyczyć zwłaszcza alergii na mleko białka krowiego oraz laktozę. Niemowlę może w takiej sytuacji odczuwać ból brzuszka, wzdęcia, świąd skóry, a także ogólny niepokój, a sen może zostać zaburzony.

U niemowląt, u których rozpoczęło się ząbkowanie również mogą mieć problemy ze snem. Często rosnące zęby mleczne powodują ból i dyskomfort. Dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione i ciężko je uśpić. Może często pojawiać się podwyższona temperatura ciała i świąd w okolicy jamy ustnej.

W razie braku poprawy zalecamy Pani wizytę u lekarza pediatry. Specjalista po dokładnym zbadaniu dziecka, będzie mógł wskazać przyczynę takich dolegliwości i problemów ze snem.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zabkowanie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zabkowania-uwarunkowania-swedzenie-dziasel-bol

https://parenting.pl/twoje-dziecko-ma-problemy-ze-snem-radzimy-jak-je-rozwiazac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.