Jak żywić dziecko, by nie cierpiało na nadwagę?

Witam! Czytałam wiele artykułów o nadwadze u 1o-latków,ale dalej nie wiem za bardzo jakiej wielkości porcje podawać mojemu synowi? Ma otyłość brzuszną,staramy się ograniczać a nawet wyeliminować puste węglowodany. Nie wiem tylko ile jedzenia szykować mu do szkoły na 8 godzin i brak mi pomysłów,żeby je urozmaicić oraz ile nakładać na obiad? Staram się zmienić nawyki żywieniowe metodą małych kroków,aby syna nie zniechęcić. Proszę o poradę i propozycje.

Witam
Dziecko 10 letnie nie powinno mieć ograniczanej pojedynczej porcji- rośnie więc nie liczymy gramatury. Jeśli odejdzie od stołu i po pół godziny będzie chciało dojadać - to jest zły nawyk. U dzieci bardzo ważne jest jasno określanie posiłek- przerwa -posiłek- przerwa. Przerwy min 2,5h najlepiej co 3- nie dłuższe. W sprawie urozmaicenia posiłków zalecam wizytę u dietetyka, który przygotuje odpowiednie propozycje różnych posiłków szkolnych. Kategorycznie powinna Pani u dziecka odstawić słodkie napoje, soki, wodę smakową. Dziecko 10 letnie powinno wypijać min ok 0,7-1litra wody dziennie.

Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu

Odpowiedź na Pani pytanie musiałaby być bardzo obszerna :) Dużo zależy od tego, ile wzrostu ma dziecko i czy jest aktywne fizycznie - w zależności od tego można wyliczyć dobowe zapotrzebowanie na kalorie, a następnie "rozeznać się" w kwestii kaloryczności poszczególnych produktów. Jest to bardzo czasochłonne, zwłaszcza dla osób, które nie zajmują się tym na co dzień. Zalecam wizytę u dietetyka, na pewno rozwieje wiele Pani wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!