Witam, na początek należałoby zmienić nawyki żywieniowe. Najlepiej wprowadzić w życie odpowiednio zbilansowaną dietę, z ograniczeniem cukrów prostych. Podczas diety dla diabetyków uwzględnia się indeks glikemiczny, który określa wzrost poziomu cukru we krwi po około 2 godzinach po zjedzeniu danego produktu. Najlepiej sięgać po produkty o jak najniższym IG. Ważne jest, także kontrolowanie ilości oraz jakości spożywanych węglowodanów w tym celu przy układaniu jadłospisu uwzględnia się wymienniki węglowodanowe (1 wymiennik to taka porcja produktu, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych). Zarówno IG, jak i WW rozpisane są w tabelach (dostępnych w internecie oraz literaturze dla diabetyków), które ułatwiają odpowiedni dobór produktów. Na początku warto skonsultować się z dietetykiem w celu ułożenia indywidualnego jadłospisu oraz zapoznania się z ogólnymi zasadami żywienia, podczas cukrzycy.
Pozdrawiam.
Zapraszam do zapoznania się z przepisami oraz artykułami zamieszczonymi na moim blogu www.fit-amina.blogspot.com
Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2 – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Tygodniowa dieta dla cukrzyka typu 2 – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Spożywanie gruszek przy cukrzycy typu 2 – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie przy cukrzycy typu 2 – odpowiada Mgr inż. Aldona Lewita-Paszko
- Co jest po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Jakie substancje słodzące mogę brać przy cukrzycy typu 2? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Leczenie cukrzycy typu 2 u 66-latka – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Co jeść przy cukrzycy typu 2? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Pieczenie palców u nóg i oczu przy cukrzycy typu 2 – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Czy istnieje poradnik dla pacjenta z cukrzycą typu I do obliczania wymienników węglowodanowych? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski