Jaka dieta i postępowanie po zdiagnozowaniu początków cukrzycy typu 2?
Witam, przeslano mi wyniki na maila od diabetologa,Okazalo sie ze mam poczatkujaca cukrzyce typu 2.Co to wlasciwie dla mnie znaczy?Dieta, zmiana zywienia tyle wiem.Czy powinnam PRZYJMOWAC JAKIES LEKI?NIC MI WIECEJ NIE NAPISANO.Najpierw szukam pomocy tutaj.Prosze o odp

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Witam, na początek należałoby zmienić nawyki żywieniowe. Najlepiej wprowadzić w życie odpowiednio zbilansowaną dietę, z ograniczeniem cukrów prostych. Podczas diety dla diabetyków uwzględnia się indeks glikemiczny, który określa wzrost poziomu cukru we krwi po około 2 godzinach po zjedzeniu danego produktu. Najlepiej sięgać po produkty o jak najniższym IG. Ważne jest, także kontrolowanie ilości oraz jakości spożywanych węglowodanów w tym celu przy układaniu jadłospisu uwzględnia się wymienniki węglowodanowe (1 wymiennik to taka porcja produktu, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych). Zarówno IG, jak i WW rozpisane są w tabelach (dostępnych w internecie oraz literaturze dla diabetyków), które ułatwiają odpowiedni dobór produktów. Na początku warto skonsultować się z dietetykiem w celu ułożenia indywidualnego jadłospisu oraz zapoznania się z ogólnymi zasadami żywienia, podczas cukrzycy.
Pozdrawiam.
Zapraszam do zapoznania się z przepisami oraz artykułami zamieszczonymi na moim blogu www.fit-amina.blogspot.com
Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.