Jaka dieta na lepszą przemianę materii dla nastolatki?

Witam. Nazywam się Wioletta mam córkę . któraa waży 49 kg . Ma obsesje na punkcie siebie i chce schudnąć . Nie powiem bo je dużo ciężko strawnych i tłustych potraw.Wzrost 1,47 w szkole ją wyzywają proszę o pilną odpowiedź co ma jeść aby jej się poprawiła przemiana materi .
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała córki znajduje się w normie. Jej organizm z uwagi na okres dojrzewania przechodzi wiele zmian, m.in. w budowie ciała, czym nie należy się przejmować.
Jednocześnie bardzo ważne jest, aby zapewnić dziecku właściwą podaż energii, ze zdrowych produktów spożywczych. Bezwzględnie wykluczyć należy więc tłuste potrawy i tłuste przekąski (typu chipsy, paluszki). Niewskazane są również słodycze - zamiast nich jako deser można proponować samodzielnie przygotowane koktajle mleczno- owocowe, sorbety z mrożonych owoców, orzechy, migdały, świeże owoce lub musy.
Aby wspomóc przemianę materii, wskazane jest rozłożenie codziennej racji pokarmowej na 5 posiłków (śniadanie, 2 śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację).
Ważne jest również, aby zachęcać dziecko do regularnej aktywności fizycznej - poprawi to jego zdrowie, kondycję i wpłynie na normalizację masy ciała.
Takie zmiany w trybie życia w zupełności wystarczą.