Jak się odchudzić i jaka jest najlepsza dieta dla nastolatki?

Mam 11 lat prawie 12, bo skończę w październiku. Ważę 54 kg mam 146 cm wzrostu. Jaka jest najlepsza dieta, bo wiem, że mam sporą nadwagę? A i jestem dziewczyną! Wcześniej nie miałam żadnej diety!

Witam,

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 25,3, co oznacza, że jesteś na ponad 97 centylu, czyli faktycznie masz nadwagę. Powinnaś zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe oraz styl życia.

Przede wszystkim jednak nie polecam stosowania żadnych popularnych diet, które znacznie ograniczają podaż kalorii. Będzie to dla Twojego organizmu duży szok, a efektem będzie szybka utrata masy ciała wraz z równie szybkim jej przyrostem. Dlatego nie warto! Poza tym jesteś w okresie, kiedy Twój organizm potrzebuje wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, aby mógł rozwijać się i rosnąć. Dlatego proponuję, abyś utratę kilogramów rozpoczęła od regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowych nawyków żywieniowych.

Jeśli chodzi o dietę, powinnaś ograniczyć tuczące przekąski, po które młodzież sięga zbyt często. Przede wszystkim unikaj tłustych mięs, serów, produktów typu fast-food, słonych i tłustych przekąsek, słodyczy oraz słodkich, gazowanych napoji. Dostarczają one nadmiernej ilości kalorii, bez jakiejkolwiek wartości odżywczej.
Powinnaś również skontrolować ilości, które spożywasz. Nie bezpodstawnie mówi się-jedz często a mało. Powinniśmy spożywać 4-5 małych objętościowo posiłków, co 3-4 godziny. Jedz tak aby czuć lekki niedosyt, nie przejadaj się. Jedz powoli, a zjesz mniej, bowiem sygnał sytości dociera do mózgu po 20 minutach od rozpoczęcia posiłku.

Powinnaś także jeść odpowiednie ilości różnych grup produktów. Codziennie należy dostarczać swojemu organizmowi:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych

Jak już wspominałam równie ważna jest aktywność fizyczna. Postaraj się ćwiczyć przynajmniej 30 minut dziennie. Mogą być to ćwiczenia o dużej intensywności jak i zwykły, szybki spacer na początek. Polecam aktywność na siwym powietrzu- rower, rolki czy jogging. Ćwicz na w-fie i nie unikaj gier zespołowych, które prócz spalania kalorii są świetną zabawą!

Przede wszystkim jednak zaakceptuj siebie i wiedz, że masa ciała nie jest najważniejsza. Jesteś w okresie aktywnego wzrostu, dlatego możesz szybko „wyrosnąć” z nadwagi.

Pozdrawiam.