Dieta na redukcje tkanki tłuszczowej?

Jak się żywić, aby zredukować tkanke tłuszczową i jaka dieta na redukcje może być w tym przypadku zastosowana? Nie jestem osobą bardzo otyłą, ale od jakiegoś czasu pojawiły mi się pierwsze symptomy tycia. Stąd też potrzebuję diety na redukcje tłuszczu, aby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Próbowałem poczytać o dietach na redukcje w internecie, ale informacji na ten temat jest tak dużo i są tak sprzeczne, że nie mam pojęcia której z nich wierzyć a której nie. Zależy mi na diecie na redukcje 10 kilogramów, nie potrzebuję więcej. Jestem osobą młodą, mam 21 lat i zależy mi, żeby w tym wieku wyglądać jak najlepiej, bo wiem, że jak to zaniedbam to później może być za późno. A mogę mieć skłonności do tycia, ponieważ moja rodzina jest dość otyła. Mogę prosić o wskazanie jakiejś skutecznej diety na redukcje? Z góry dziękuję za pomoc.
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Witam. Przede wszystkim należy unikać potraw tłustych, słodkich i ciężkich oraz wszelkiego rodzaju fast-foodów. Należy przy tym zadbać o jak największą ilość świeżych warzyw i owoców oraz podejmować regularny wysiłek fizyczny.

0

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.
6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.
10. Unikaj alkoholu.
Po przepisy i wskazówki zapraszam również na
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty