Witam,
Zalecam wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety, najlepiej dostosowanej do Pani parametrów, gdyż tylko taki tryb odżywiania przyniesie pożądane efekty oraz umożliwi chudnięcie, bez powodowania niedoborów żywieniowych w Pani organizmie. Poniżej zamieszczam kilka podstawowych wskazówek.
Zaleca się:
1. Spożywanie 5 posiłków dziennie (śniadanie bezpośrednio po przebudzeniu, natomiast kolacja około 2-3 godziny przed snem).
2. Białko pochodzące z produktów mlecznych, (np. jogurt naturalny, ser twarogowy, mleko, kefir) mięsa (chude gatunki mięs np. drób), ryb oraz jaj.
3. Tłuszcze, głownie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega- 3 oraz omega-6), których źródłem są oleje roślinne (spożywane na surowo np. jako dodatek do sałatek) oraz np. pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy.
4. Węglowodany pochodzące np. z pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki ( np. mąka orkiszowa), brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów.
5. Spożywanie warzyw oraz owoców, które są źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
6. Wypijanie wody około 1,5- 2 l/ dobę.
Zapraszam do polubienia bloga, http://fit-amina.blogspot.com/ na którym znajdują się porady oraz przepisy, które może Pani wykorzystać podczas przygotowywania posiłków.
Pozdrawiam,
Magdalena Borowiec
Nie ma "diety dla każdego", więc ciężko zaproponować Pani konkretne zalecenia, szczególnie, że - jak sama Pani pisze- jest Pani osobą chorą. Czy bierze Pani jakieś leki? To pytanie jest bardzo istotne, ponieważ leki wchodzą w interakcję z pożywieniem. Np. lek cyklosporyna + grejpfrut = nadciśnienie. Dlatego też zachęcam do skorzystania z porady specjalisty, który przeprowadzi pełny wywiad żywieniowo-zdrowotny i dopiero na jego podstawie skonstruuje zalecenia dla Pani.
Na pewno w walce z nadwagą pomaga:
- odpowiednie nawadnianie organizmu (woda w ilości ok. 1,5l/dzień - średnio- i wysokozmineralizowana).
- dokładne przeżuwanie każdego kęsa (do momentu powstania papki w ustach)
- regularność i pory posiłków (jemy nie rzadziej niż co 3,5 godziny; śniadanie do 1 godziny od wstania z łóżka, kolacja do 19)
- unikanie produktów wysokoprzetworzonych i tych, które zawierają syrop glukozowo - fruktozowy lub (utwardzony) tłuszcz roślinny
- codzienne spożywanie warzyw w ilości min. 500g
- zwiększenie w diecie ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tluszczowych (omega - 3) poprzez spożywanie ryb (ale nie smażonych na tłuszczu!), orzechów, migdałów, nasion lnu lub suplementację.
Najważniejsze w procesie odchudzania jest namierzenie przyczyny nadwagi. Czy to tylko błędne nawyki żywieniowe? A efekt przyjmowanych leków? Może psychiczna blokada przed zdrowym odżywianiem (przyczyny takiej blokady mogą być różne)?
Naprawdę polecam konsultację ze specjalistą.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia :)
Witam Panią,
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ułożyć konkretny jadłospis. W tym celu musiałabym przeprowadzić wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jest to możliwe podczas osobistej konsultacji dietetycznej lub drogą mailową. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu. Z pewnością jednak powinna Pani zadbać o regularność posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam serdecznie!
Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Bez szczegółowych informacji ciężko ustalić prawidłową kaloryczność diety i wskazówki do niej.
Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta dla 18-latki chcącej zmniejszyć wagę – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jaką dietę stosować, żeby nie tyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Zastosowanie programu ćwiczeń i diety odchudzającej – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
- Jak zmienić dietę, aby schudnąć? – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
- Jak najlepiej schudnąć bez efektu jojo? – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
- Jaka dieta dla 25-latka o wadze 124 kg? – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
- Jaką dietę zastosować u 44-latki żeby schudnąć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie po porodzie u 29-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Sposoby na schudnięcie dla osoby ze wzrostem 168cm – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jaką dietę zastosować, aby mieć prawidłową wagę? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)