Dieta dla 18-latki chcącej zmniejszyć wagę

witam mam 18 lat przy wzroście 168 ważę 49 kg jednak mam wrażenie że jestem gruba jak mam się zdrowo odchudzać?

Aleksander Ropielewski

Pani parametry biometryczne nie wskazują na problem z otyłością. Proszę skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Przy takich parametrach biometrycznych odradzam odchudzanie.

Witam,

nie zalecam redukcji masy ciała, gdyż stwierdza się u Pani niedowagę.
Polecam stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, która pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu. Poniżej zamieszczam podstawowe zalecenia:

1. Spożywanie 5 posiłków dziennie (śniadanie bezpośrednio po przebudzeniu, natomiast kolacja około 2-3 godziny przed snem).
2. Białko pochodzące z produktów mlecznych, (np. jogurt naturalny, ser twarogowy, mleko, kefir) mięsa (chude gatunki mięs np. drób), ryb oraz jaj.
3. Tłuszcze, głownie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega- 3 oraz omega-6), których źródłem są oleje roślinne (spożywane na surowo np. jako dodatek do sałatek) oraz np. pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy.
4. Węglowodany pochodzące np. z pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki ( np. mąka orkiszowa), brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów.
5. Spożywanie warzyw oraz owoców, które są źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
6. Wypijanie wody około 1,5- 2 l/ dobę.
7. Aktywność fizyczną !

Zapraszam do polubienia bloga, którego prowadzę znajdują się na nim porady oraz przepisy, które będzie mogła Pani wykorzystać podczas komponowania swoich posiłków https://www.facebook.com/FITamina.92?ref=hl

Pozdrawiam,
dietetyk Magdalena Borowiec