Dieta i odżywki na przybór macy mięśniowej

witam, mam zamiar przybrac na masie miesniowej po przez cwiczenia , co musze jesc i w jakich ilosciach zeby dojsc do celu? czy stosowanie odrzywek jest potrzebne czy odrzywki sa szkodliwe?

Witam,

w celu zwiększenia masy mięśniowej należy podnieść procentowe, dobowe spożycie pełnowartościowego białka, które oblicza się po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego. Zaleca się, aby posiłki okołotreningowe (przedtreningowy i potreningowy) zawierały w swoim składzie głównie białko oraz węglowodany i posiadały jak najmniejszą ilość tłuszczów. Posiłek potreningowy powinien być spożyty bezpośrednio po wykonanych ćwiczeniach (do 20 min), aby uzupełnić glikogen w mięśniach, może to być np. koktajl na bazie jogurtu naturalnego oraz owoców. Należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie, także pokrywała zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki mineralne, dzięki czemu stosowanie odżywek będzie zbędne. Poniżej zamieszczam podstawowe zalecenia.

Zaleca się:
1. Spożywanie 5 posiłków dziennie (śniadanie bezpośrednio po przebudzeniu, natomiast kolacja około 2-3 godziny przed snem).
2. Białko pochodzące z produktów mlecznych, (np. jogurt naturalny, ser twarogowy, mleko, kefir) mięsa (chude gatunki mięs np. drób), ryb oraz jaj.
3. Tłuszcze, głownie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega- 3 oraz omega-6), których źródłem są oleje roślinne (spożywane na surowo np. jako dodatek do sałatek) oraz np. pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy.
4. Węglowodany pochodzące np. z pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki ( np. mąka orkiszowa), brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów.
5. Spożywanie warzyw oraz owoców, które są źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
6. Wypijanie wody około 1,5- 2 l/ dobę.

Zapraszam do polubienia bloga http://fit-amina.blogspot.com/

Pozdrawiam,
Magdalena Borowiec