Odpowiednia dieta dla osoby trenującej akrobatykę

od roku trenuje akrobatykę na drążku pionowym. Dziennie spędzam ok.3-4h prowadząc zajęcia rozciągające, wzmacniające. Czasem zdarza się, że wychodząc z zajęć nie mam na nic siły, czuje się zmęczona i ostatnio zaczeły się pojawiać nawet bóle mięsni. domyślam się, że jest to kwestią przetrenowania, jednak chciałam się dowiedzieć, czy dostosowanie odpowiedniej diety oraz branie suplementów (np. talbetek wzmacniających mięśnie) coś zmieni. proszę o odpowiedź, dziękuje.

Witam,

odpowiednio zbilansowany jadłospis, który będzie pokrywał zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze (białka, węglowodany, tłuszcze oraz składniki mineralne i witaminy), pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie Pani organizmu. Poniżej zamieszczam podstawowe zalecenia.

Zaleca się:
1. Spożywanie 5 posiłków dziennie (śniadanie bezpośrednio po przebudzeniu, natomiast kolacja około 2-3 godziny przed snem).
2. Białko pochodzące z produktów mlecznych, (np. jogurt naturalny, ser twarogowy, mleko, kefir) mięsa (chude gatunki mięs np. drób), ryb oraz jaj.
3. Tłuszcze, głownie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega- 3 oraz omega-6), których źródłem są oleje roślinne (spożywane na surowo np. jako dodatek do sałatek) oraz np. pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy.
4. Węglowodany pochodzące np. z pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki ( np. mąka orkiszowa), brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów.
5. Spożywanie warzyw oraz owoców, które są źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
6. Wypijanie wody około 1,5- 2 l/ dobę.

Zapraszam do polubienia bloga, http://fit-amina.blogspot.com/ na którym znajdzie Pani przepisy oraz porady, które można wykorzystać podczas komponowania posiłków.

Pozdrawiam,
Magdalena Borowiec

Zdecydowanie odpowiednia dieta oraz suplementacja pomoże ograniczyć zmęczenie. W Pani diecie powinno się znaleźć dużo produktów węglowodanowych, gdyż są głównym źródłem energii dla osób aktywnych fizycznie. Zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany występuje u sportowców dyscyplin wytrzymałościowych. Główne źródła, które polecam to chleb, makarony, płatki śniadaniowe, ryż, ziemniaki, fasolę, warzywa korzeniowe, owoce i chrupkie pieczywo. Suszone owoce czy czekolada lub inne słodycze mogą być doskonałą przekąską. Warto zjeść taką przekąskę (np. banana) na 1 godzinę przed treningiem lub zawsze wtedy gdy zabraknie sił. Dzięki temu szybko zostanie odbudowany poziom cukru we krwi i wszystko wróci do normy. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej korzystać ze specjalnych napojów dla sportowców.