Problem z nadwagą po ciąży

Witam. Mój problem z nadwaga zaczął sie po ciąży. Na dzien dzisiejszy mam 25kg za dużo. Niestety ostatnio głownie siedzę w domu, sprzątam i bawię sie z dzieckiem wiec nie mam czasu na większa aktywność fizyczna. Co powinnam jeść i czy mam szanse przy takim trybie życia chociaż trochę zmniejszyć nadmiar kilogramów? Pozdrawiam
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Oczywiście, że nawet przy takim trybie życia odpowiednia dieta pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli chodzi o jedzenie to przede wszystkim częściej i mniejsze posiłki. Przypuszczam, że dziecko ma ustalony tryb z około pięcioma posiłkami. Warto razem z nim zjadać swoje. W odstępie 3-4 godzinnym. Nie wolno zapominać o śniadaniach, najlepiej zjadać je do 2 godzin po przebudzeniu. Ponadto kolacja bez węglowodanów i najlepiej na 3 godziny przed snem. Ponadto do diety trzeba wprowadzić dużo warzyw i owoców najlepiej surowych i ze skórką, dzięki czemu wprowadzimy do organizmu błonnik. Ponadto pieczywo pszenne zamieniamy na pełnoziarniste. Pamiętamy także o kaszach grubych, brązowym ryżu i razowych makaronach. Tłuste mięsa zamieniamy na chude i zamiast smażenia wybieramy duszenie lub pieczenie. I oczywiście zamiast gazowanych słodkich napojów woda mineralna z cytryną, herbata zielona lub ziołowa. W celu przeprowadzenia dokładnej analizy i ułożenia indywidualnej diety zapraszam do kontaktu: marta@zdrowozjesz.pl

0

Witam,

aby można było określić co dokładnie powinna Pani jeść, trzeba zebrać precyzyjny wywiad żywieniowy, dzięki czemu będzie można ustalić zapotrzebowania i ułożyć odpowiednio zbilansowaną dietę.

Zalecam konsultację on-line
https://www.facebook.com/FITamina.92?ref=aymt_homepage_panel

Poniżej zamieszczam podstawowe zalecenia:

1. Spożywanie 5 posiłków dziennie (śniadanie bezpośrednio po przebudzeniu, natomiast kolacja około 2-3 godziny przed snem).
2. Białko pochodzące z produktów mlecznych, (np. jogurt naturalny, ser twarogowy, mleko, kefir) mięsa (chude gatunki mięs np. drób), ryb oraz jaj.
3. Tłuszcze, głownie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega- 3 oraz omega-6), których źródłem są oleje roślinne (spożywane na surowo np. jako dodatek do sałatek) oraz np. pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy.
4. Węglowodany pochodzące np. z pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki ( np. mąka orkiszowa), brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów.
5. Spożywanie warzyw oraz owoców, które są źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
6. Wypijanie wody około 1,5- 2 l/ dobę.
7. Aktywność fizyczną !

Pozdrawiam,
dietetyk Magdalena Borowiec

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z nadwagą

Witam serdecznie Mam na imię Magda. Mam 33 lata. od dwóch lat borykam się z moją znaczną nadwagą. Popadam w depresję, nie spotykam się z przyjaciółmi.. Niegdyś byłam postrzegana jako zadbana kobieta. Dziś przy wzroście 168 cm ważę 86 kg, . Myślę, że winą są moje wcześniejsze diety; np dieta ducana. Ruchu zażywam jedynie w pracy.Jedzenie regularnych pięciu posiłków jest dla mnie ciężką sprawą, pracuję w systemie czterobrygadowym. Dodam, że kocham jeść. Jem nawnon stop:( BŁAGAM Magda
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Witaj Magdo, Twoje doświadczenia z odchudzaniem sprawiły, że nie do końca możesz wiedzieć co jest dobre, a co złe dla Twojego organizmu. Nadszedł czas by raz na zawsze wyrzucić wszelkie pomysły o restrykcyjnym odchudzaniu, katowaniu się i wyniszczaniu swojego ciała. Stosowanie ciągłych diet po pierwsze zmniejsza Twoją koncentrację, obniża nastój (mogąc przyczynić się do depresji), spowalnia metabolizm, a co za tym idzie każda kolejna próba stosowania zbyt rygorystycznej diety kończy się efektem jojo. Nie stosuj również ŻADNYCH suplementów i innych „cudownych” środków na odchudzanie – nie działają, a mogą tylko wyrządzić wiele szkód.
Radzę Ci przede wszystkim udać się do dietetyka niedaleko miejsca swojego zamieszkania bądź skorzystać z usług dietetyka on-line. Jak zauważyłaś samodzielne próby odchudzania okazują się u Ciebie nieskuteczne.
Na początku zapoznaj się i zastosuj do informacji zawartych w artykułach http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/jak-schudnac-skutecznie
Niezbędne będzie połączenie diety (wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych i wyeliminowanie błędów) oraz aktywności fizycznej – minimum 3 razy w tygodniu po 30-40 minut – na początku mogą być to ćwiczenia lekkie, wykonywane w domu, po czym dodaj do nich aktywność taką jak bieganie, rower czy inną aktywność, która sprawiałaby Ci również przyjemność. W celu wymodelowania konkretnych partii ciała, niezbędne są ćwiczenia angażujące określone mięśnie.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z wagą

Witam. Jestem kobietą, mam 21 lat. Chyba od zawsze miałam problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. Obecnie przy wzroście 170cm ważę 69,1kg. Jestem tym załamana, gdyż niedawno jeszcze przed świętami wielkanocnymi ważyłam 66,8kg, W ogóle starałam się na ogół kontrolować co i ile jem, nawet przez pewien czas(ok. miesiąc) zapisywałam co jem i w jakich ilościach. Starałam się jeść 5 posiłków dziennie i ponadto zrezygnowałam z wszelkich słodyczy. Poza tym ćwiczyłam 2 godziny dziennie ok. 4,5 razy w tygodniu i poza tym starałam się wykonywać zwykłe czynności domowe, które też pochłaniają trochę kalorii. Co tydzień kontrolowałam wagę. Chudłam, ale tak w ogóle niezbyt dużo na tydzień-chyba w tylko jednym tygodniu schudłam 1kg, w innych albo w ogóle nie chudłam, albo to był niewielki spadek-coś w granicach 0,5kg. Jednak w pewnym sensie byłam zadowolona, że najwyżej jak nie schudnę, to przynajmniej utrzymam wagę. Z drugiej strony byłam trochę rozczarowana efektami mojego odchudzania. Nie wiem czemu tak wolno chudłam - może niedokładnie zapisywałam ilości posiłków i nie kontrolowałam ilości np. przekąsek, może niedokładnie ćwiczyłam. Jednak, jak wspomniałam na początku, rozczarował mnie wzrost mojej wagi. Nie do końca wiem, dlaczego tak nagle waga mi wzrosła. Przyznaję, że w święta jadłam więcej bardziej kalorycznych smakołyków, ale starałam się to w miarę możliwości je kontrolować. Poza tym też ćwiczyłam, może mniej intensywnie i trochę krócej (ok.1 bądź 1,5godz.), ale zawsze to coś. Poza tym brałam też jakiś czynny udział w przygotowaniach przedświątecznych (sprzątanie, pieczenie ciast itp.) Nie sadziłam, że schudnę, ale miałam nadzieję, że utrzymam moją wagę, a tu taka porażka. Nie wiem jak to możliwe, że w ciągu tygodnia przytyłam ponad 2kg. W związku z tym chcę znów się odchudzać. Tak naprawdę chciałabym ważyć ok.58kg. Teraz mam totalny mętlik w głowie jak się do tego zabrać. Może mam znów kontrolować i zapisywać wszystko to co jem plus godziny, o których jem? Czy to jest dobry pomysł? No i jeszcze pytanie co do ćwiczeń. Czy ma znaczenie pora dnia, kiedy ćwiczę? Czy dlatego wcześniej chudłam tak wolno, bo ćwiczyłam ciągle to samo i mój organizm się przyzwyczaił? Teraz od świąt wykonuję inne ćwiczenia i chciałabym, żeby poskutkowały. No i ogólne pytanie dotyczące odchudzania. Chodzi o to, że jestem studentką i niedługo znów zacznie się dla mnie okres kolokwiów i egzaminów. Czy to mi nie przeszkodzi w odchudzaniu (przeważnie wtedy tyję) czy mam poczekać z odchudzaniem do wakacji. Z drugiej strony obawiam się, że jeszcze więcej przytyję. Mam tyle tych wątpliwości co do odchudzania. Proszę mi pomóc w tym się rozeznać, bo już się w tym całkiem gubię.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim chciałam Cię zapewnić, że utrata 0,5-1 kg w ciągu tygodnia jest jak najbardziej prawidłowa. Większa utrata masy ciała w tak krótkim czasie może poskutkować tylko efektem jojo. Dlatego jeśli raz chudniesz 1 kg a w innym tygodniu nic, nie powinnaś się tym przejmować- to naturalny proces. Twoje BMI wynosi 23,8. Oznacza to, że nie masz nadwagi, ale jesteś na górnej granicy normy.

Kontrolowanie tego co jesz jest pomocne aby określić jakie błędy popełniasz i czy wybierasz prawidłowe produkty. Jeśli w Twoim codziennym jadłospisie znajduje się:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych),
oznacza, że spożywasz prawidłowe ilości jedzenia.
Bardzo dobrze, że odżywiasz się regularnie i jesz 5 posiłków dziennie. Zwróć uwagę, żeby były to posiłki małe objętościowe i lekkostrawne. Zawsze wstawaj od stołu z lekkim niedosytem, jedz powoli, dzięki czemu szybciej się najesz.
Unikaj również tuczących bomb kalorycznych, takich jak produkty typu fast-food, gazowane napoje, słodzone napoje, słodycze, cukier, chipsy, paluszki, tłuste sery i mięsa oraz dodatki typu majonez, sos na bazie majonezu itd.

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie, tyle czasu wystarcza aby zacząć spalać tkankę tłuszczową-bardzo dobrze jeśli ćwiczysz więcej. Jest wiosna, ciepło na dworze, co stwarza udane warunki do aktywności fizycznej. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych np. brzuszków, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut.

Te wskazówki powinny pomóc Ci w walce z nadmiarem kilogramów. Pamiętaj jednak, że utrata masy ciała jest procesem długotrwałym, a każde święta są pretekstem do porzucenia zdrowych nawyków żywieniowych. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na odstępstwo, ale niech to będzie 1 ciastko lub lody raz na miesiąc.

Pozdrawiam i powodzenia!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty