Problem z nadwagą po ciąży

Witam. Mój problem z nadwaga zaczął sie po ciąży. Na dzien dzisiejszy mam 25kg za dużo. Niestety ostatnio głownie siedzę w domu, sprzątam i bawię sie z dzieckiem wiec nie mam czasu na większa aktywność fizyczna. Co powinnam jeść i czy mam szanse przy takim trybie życia chociaż trochę zmniejszyć nadmiar kilogramów? Pozdrawiam
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Oczywiście, że nawet przy takim trybie życia odpowiednia dieta pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli chodzi o jedzenie to przede wszystkim częściej i mniejsze posiłki. Przypuszczam, że dziecko ma ustalony tryb z około pięcioma posiłkami. Warto razem z nim zjadać swoje. W odstępie 3-4 godzinnym. Nie wolno zapominać o śniadaniach, najlepiej zjadać je do 2 godzin po przebudzeniu. Ponadto kolacja bez węglowodanów i najlepiej na 3 godziny przed snem. Ponadto do diety trzeba wprowadzić dużo warzyw i owoców najlepiej surowych i ze skórką, dzięki czemu wprowadzimy do organizmu błonnik. Ponadto pieczywo pszenne zamieniamy na pełnoziarniste. Pamiętamy także o kaszach grubych, brązowym ryżu i razowych makaronach. Tłuste mięsa zamieniamy na chude i zamiast smażenia wybieramy duszenie lub pieczenie. I oczywiście zamiast gazowanych słodkich napojów woda mineralna z cytryną, herbata zielona lub ziołowa. W celu przeprowadzenia dokładnej analizy i ułożenia indywidualnej diety zapraszam do kontaktu: marta@zdrowozjesz.pl

0

Witam,

aby można było określić co dokładnie powinna Pani jeść, trzeba zebrać precyzyjny wywiad żywieniowy, dzięki czemu będzie można ustalić zapotrzebowania i ułożyć odpowiednio zbilansowaną dietę.

Zalecam konsultację on-line
https://www.facebook.com/FITamina.92?ref=aymt_homepage_panel

Poniżej zamieszczam podstawowe zalecenia:

1. Spożywanie 5 posiłków dziennie (śniadanie bezpośrednio po przebudzeniu, natomiast kolacja około 2-3 godziny przed snem).
2. Białko pochodzące z produktów mlecznych, (np. jogurt naturalny, ser twarogowy, mleko, kefir) mięsa (chude gatunki mięs np. drób), ryb oraz jaj.
3. Tłuszcze, głownie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega- 3 oraz omega-6), których źródłem są oleje roślinne (spożywane na surowo np. jako dodatek do sałatek) oraz np. pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy.
4. Węglowodany pochodzące np. z pełnoziarnistego pieczywa, razowej mąki ( np. mąka orkiszowa), brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów.
5. Spożywanie warzyw oraz owoców, które są źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
6. Wypijanie wody około 1,5- 2 l/ dobę.
7. Aktywność fizyczną !

Pozdrawiam,
dietetyk Magdalena Borowiec

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty