Jaka jest skuteczność tabletek przy pierwszym opakowaniu?

Witam, dziś wzięłam 12. tabletkę z pierwszego opakowania, a mój chłopak skończył we mnie zanim wzięłam 12. tabletkę. Jednak mam obawy ponieważ od czasu pierwszego dnia przyjmowania tabletek (1. dzień miesiączki) miałam normalne krwawienie przez ok 7 dni a do dziś mam brązowe plamienie, czy mogę czuć się bezpieczna? No i czy podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek (w czasie kiedy powinna pojawić się "miesiączka") mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia oraz bez obawy zajścia w ciążę? Oczywiście zdaję sobie sprawę z ryzyka złapania chorób przenoszonych drogą płciową, lecz mam stałego partnera i oboje jesteśmy zdrowi. Pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Krwawienie śródcykliczne, które pojawia się podczas pierwszych miesięcy stosowania preparatu hormonalnego nie powinno budzić niepokoju, gdyż jest to częsty problem podczas antykoncepcji hormonalnej, który zanika w czasie następnych cykli i nie wymaga diagnostyki.
Jeśli tabletki są przyjmowane prawidłowo to ochrona jest zachowana, nawet jeśli występują krwawienia śródcykliczne a także podczas przerwy na czas krwawienia.
W opisanej sytuacji nie ma powodów do obaw.

Redakcja abcZdrowie.pl