Jaka może być przyczyna obfitego krwawienia z odbytu?

Witam od kilku dni podczas opróżniania mam obfite krwawienie i swędzenie odbytu. Kilka lat temu miałem (przynajmniej tak mi się wydaje) hemoroidy które podczas wypróżnienia pękały i krwawily i były wyczuwalne gozki teraz tego nie ma za to jest obfite krwawienie i swędzenie czy to mogą też być hemoroidy czy coś poważniejszego

Krwawienie z odbytu po wypróżnieniu często związane jest ze schorzeniami proktologicznymi np. choroba hemoroidalna, szczelina odbytu, itp. Bez zebrania dokładnego wywiadu i zbadania pacjenta nie jest możliwe wykluczenie żadnej z licznych możliwych przyczyn krwawienia. Takiego objawu nie można bagatelizować. Oprócz schorzeń proktologicznych może być oznaką także innych poważnych chorób, w tym również onkologicznych. Konieczna jest pilna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i ewentualne skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty. Może okazać się, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, laboratoryjnych i innych. Jeśli pacjent ma dodatkowe schorzenia i zażywa jakiekolwiek leki, suplementy diety lub stosuje specyficzną dietę, koniecznie należy o tym także poinformować lekarza podczas wizyty. W związku z tym, że pacjent podejrzewa u siebie chorobę hemoroidalną, o czym wspomina w wywiadzie, to najbardziej prawdopodobną kontynuacją diagnostyki wydaje się być skierowanie do chirurga ogólnego.