Jaka może być przyczyna takiego bólu zęba?

Dzień dobry, Od kilku dni mam dość mocny ból zęba, pierwotnie lokalizowałem go na wysokości zęba 4.5 (ząb leczony kilkanaście lat temu kanałowo, parę lat temu go 'przygryzłem', mega ból, zostało mi wymienione wypełnienie i powoli ból przeszedł). Wczoraj byłem na wizycie i Pani Doktor wymieniła mi znowu wypełnienie w tym zębie, jednak tym razem ból nie przeszedł. Ciężko mi też określić, czy to konkretnie ten ząb, ponieważ ból aktualnie promieniuje na połowę szczęki. Leki przeciwbólowe (Apap extra/Ketonal) już nie pomagają. Nimesil najwyżej na kilka h. Pani Doktor nie stwierdziła, żeby w zębach 6 i 7 było coś podejrzanego, uznała, że być może nadwrażliwość (stosuję pasty na nadwrażliwość od kilku lat, nie jestem specjalistą ale ból jest naprawdę spory jak na nadwrażliwości) natomiast w zębie 7 mam dość spory ubytek (wyrastająca 8ka się w niego wrzynała, robiąc dziurę niemal do miazgi, natomiast po ekstrakcji 8ki, jakieś pół roku temu, na 7kę zostało założone wypełnienie). Zauważyłem również dziś, że ból niemal całkowicie ustępuje, kiedy trzymam w ustach zwykłą wodę w temperaturze pokojowej). Proszę o poradę, bo z zębami mam od kilku lat bardzo dużo problemy (mimo mycia kilka razy dziennie, używania nitek i płynów) i już mam dość.

Dzień dobry,

Rozumiem, że ten ból jest bardzo uciążliwy i muszę przyznać, że to trudna sytuacja. Przy takich objawach, które wspomniałeś, najprawdopodobniej doszło do infekcji kanałów korzeniowych. Jest to prawdopodobne, jeśli leczenie zębów kanałowo zostało wykonane wiele lat temu. Możliwe jest, że infekcja rozprzestrzeniła się na okoliczne zęby i wywołała ból poza zębem 4.5.

Jeśli dobrze rozumiem, Pani Doktor sprawdziła pozostałe zęby i nie stwierdziła niczego podejrzanego. To dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że zęby są zdrowe. Zauważyłeś również, że ból ustępuje, kiedy trzymasz w ustach zwykłą wodę w temperaturze pokojowej. Może to sugerować, że ból może być spowodowany nadwrażliwością na zimno, co jest dość powszechne u osób, które mają leczone kanałowo zęby. Jeśli jest to przyczyna, pasty do zębów dla osób z nadwrażliwością powinny pomóc złagodzić ból.

Jeśli jednak ból się nasili, sugeruję, abyś udał się ponownie do Pani Doktor. Możliwe, że infekcja nadal istnieje i będzie wymagać leczenia. Może to wymagać wizyty u stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu kanałowym. Może również wymagać wykonania zdjęcia rentgenowskiego.

Ponadto, aby pomóc złagodzić ból, sugeruję stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak Ibuprofen lub Naproksen, oraz stosowanie zimnych okładów. Może to pomóc złagodzić ból.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci uzyskać ulgę. Jeśli jednak ból nie ustąpi, sugeruję, abyś skonsultował się ponownie z Panią Doktor.

Endodonta w Białymstoku to profesjonalista, który może pomóc w rozwiązaniu problemu z zębami.