Jaki jest schemat leczenia zapalenia wokół korzenia martwego zęba?

Jaki jest schemat leczenia zapalenie wokół korzenia martwego zęba? 1 lekarz-oczyszczenie kanału i założenia antybiotyku, kolejna wizyta za ok.miesiąc i wtedy wypełnienie kanału 2 lekarz-wizyty co kilka dni w celu systematycznego oczyszczania kanału i wyleczenia zapalenia Nad zębem na dziąśle jest obrzęk z wysiękiem, ale bez ropy, bez dolegliwości bólowych na rtg stan zapalny wokół zęba
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Tok postępowania zależy od stanu zęba i tkanek otaczających ( nie załączył Pan RTG, więc nie mogę odnieść się do konkretnego przypadku ). Konieczne jest leczenie kanałowe ( jeśli jest taka możliwość - jednoseansowe ). Można wdrożyć farmakoterapię doustną. Po leczeniu konieczna jest kontrola radiologiczna - czy stan zapalny okolicy okołowierzchołkowej ulega zmniejszeniu. Czasami konieczna jest resekcja wierzchołka korzenia zęba i wsteczne wypełnienie kanałów.
Najlepiej udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz dentysta - endodonta na podstawie badania zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Ważne, aby stosować się do jego zaleceń.

0

Witam!
Wiele zależy od tego,czy jest to zapalenie ostre,zaostrzone czy przewlekłe... Jego rodzaj określa lekarz na podstawie badania w jamie ustnej i RTG... W przypadku przewleklego zapalenia,a taki wg mnie jest u Pana,powinno się założyć przynajmniej 2-3 wkładki p/zapalne do kanału,ale w odstępach 4-6 -tygodniowych. Potem należy wykonać kolejne RTG i porównać z sytuacją początkową! Jeżeli zmiany chorobowe sie goją,można będzie wypełnić kanały i założyć wypełnienie stałe!
Pozdrawiam.

0

Leczenie kanałowe wykonywane jest w przypadku przewlekłych zapaleń miazgi i zmian okołowierzchołkowych niedających objawów bólowych, nieprawidłowo wcześniej przeprowadzenia leczenia kanałowego lub
w przypadku zębów bardzo zniszczonych lub złamanych jako wstęp do odbudowy takiego zęba metodami zachowawczymi lub protetycznymi.
Polega ono na:
- usunięciu zakażonej miazgi zęba z komory oraz kanałów korzeniowych
- w przypadku leczenia pierwszorazowego, lub na usunięciu zakażonego bądź nieszczelnego materiału z kanałów korzeniowych
- w przypadku leczenia powtórnego opracowaniu mechanicznym kanałów korzeniowych oraz ich dokładnym odkażeniu,
-wypełnieniu tak przygotowanego systemu kanałów w wymiarze 3D,
-szczelnym odbudowaniu przeleczonego kanałowo zęba.
W większości przypadków leczenie kanałowe można zakończyć już na pierwszej wizycie. Leczenie kanałowe zębów z martwą i zakażoną miazgą wymaga wyjałowienia kanałów korzeniowych. Do tego celu stosuje się różne płukanki i środki dezynfekujące oraz opatrunki do kanałów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty