JAKI JEST WYNIK BADANIA RTG?

Mój chłopak robił badanie rtg kręgosłupa i wykryli mu zniesienie lordozy szyjnej, zwężenie tarczy międzykręgowej C6-C7, zwłaszcza w odcinku tylnym, oraz drobne osteofity kręgu C6. Co to znaczy, bo wizytę ma dopiero za miesiąc?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lordoza szyjna to fizjologiczne wygięcie do przodu kręgosłupa w jego odcinku szyjnym. Zniesienie lordozy oznacza "wyprostowanie" tego wygięcia. Zaburza to prawidłowy rozkład sił działających na kręgosłup, sprzyjając tym samym m.in. powstawaniu zmian zwyrodnieniowych. Osteofity to inaczej wyrośla kostne, które charakterystyczne są właśnie dla tego typu zmian.

Zwężenie tarczy międzykręgowej może być związane z dyskopatią, czyli patologią krążka międzykręgowego (dysku). Badanie rtg nie pozwala jednak na dokładną ocenę tego typu procesu. Jeśli u Pani chłopaka występują objawy neurologiczne (zaburzenia czucia, sprawności ruchowej, bóle), lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, który dokładniej zobrazuje patologiczne zmiany.

Pozdrawiam.