Jakie badania mam zrobić w moim przypadku?

Witam. Jestem 8 miesięcy po porodzie i bardzo chciałabym zajść w drugą ciążę. Karmię wciąż piersią, średnio 4 razy dziennie (zdarza się, że tylko w nocy). Od 2 miesięcy staramy się o dzidziusia, jednak nie wiem czy już mogę zajść w ciąże (nie mam okresu nadal). Dodatkowo dużo schudłam podczas karmienia, ważę mniej niż przed ciążą, BMI około 18,5. Mam problemy z tarczycą, jestem w trakcie regulacji tabletkami (TSH 6,8). Jakie badania jestem w stanie zrobić, aby dowiedzieć się czy mam już owulację? Badania krwi? Jakie wskaźniki? Należy odstawić Córkę od piersi, żeby znacznie zwiększyć swoje szanse? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolejna ciąża nie jest wskazaniem do odstawienia dziecka od piersi – dopiero gdy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, wówczas można domniemywać, że stężenie prolaktyny we krwi jest za wysokie (z powodu laktacji), co hamuje pracę jajników, a w konsekwencji powoduje brak owulacji. Odstawiając dziecko od piersi na pewno spowoduje Pani, że praca jajników zostanie wznowiona, proszę jednak pamiętać, że mleko matki to najcenniejszy pokarm, który w dodatku stanowi podstawę pożywienia dziecka do 1. roku życia. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://parenting.pl/owulacja-po-porodzie.

Ponieważ Państwa starania trwają dopiero 2 miesiące, to sądzę, że nie ma powodu do niepokoju. W związku z tym wygląda na to, że nie ma przesłanek ani do zaprzestanie karmienia, ani do wykonywania specjalistycznych badań. Poza kontrolną morfologią na pewno warto sprawdzić poziom TSH (fT3, fT4, anty-TPO) – ponieważ nieuregulowana gospodarka hormonalna tarczycy zdecydowanie może być powodem problemów z zajściem w ciążę oraz prolaktynę (PRL). Jeśli chce mieć Pani pełen obraz, to można zbadać także FSH, LH, estradiol i progesteron.

Owulacja ma miejsce przed miesiączką i może pojawiać się nawet, gdy nie pojawia się menstruacja. Dlatego w określeniu czy dochodzi do owulacji (mimo laktacji) ważnych jest kilka kroków: obserwacja śluzu, pomiar temperatury i badanie szyjki macicy (w okresie płodnym będzie znajdować się wysoko i będzie otwarta oraz miękka). Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/metoda-obserwacji-sluzu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.