Jakie badania powinna wykonać osoba przyjmująca przez 20 lat sterydy?

Witam, przyjmowałem sterydy przez 20lat, przerwałem w 2000r, prawdopodobnie problemy zdrowotne teraz spowodowane są z tego powodu. Jakie badania powinienem zrobić aby potwierdzić lub wyeliminować zaburzenia hormonalne. Pozdrawiam serdecznie Henryk.

Dzień dobry Panu. W poście nie ma niestety informacji, jakie problemy zdrowotne Pana trapią i niepokoją.
Nie ma też info z jakich wskazań były pobierane leki, jakie to konkretnie były preparaty i w jakich dawkach.
Na Pana miejscu poszukałbym w okolicy zamieszkania dobrego internistę, który pokierowałby diagnostyką wraz z ewentualnymi konsultacjami potrzebnych specjalistów.
Sugerowałbym nie liczyć na pomoc w rozwiązaniu zdrowotnych problemów za pomocą internetu. Zdrowie jest zbyt ważne!
Warto nadmienić, że Pana problemy wcale nie muszą (choć oczywiście mogą) być spowodowane używaniem preparatów hormonalnych w przeszłości.
Problem komplikuje fakt, że badania krwi często nie wykazują w danym momencie dysregulacji hormonalnej, a trudno jest ocenić z takich badań inne funkcje organizmu, np. precyzyjne funkcje mózgu, który przecież kieruje wszystkimi funkcjami, całym organizmem....
Oczywiście są badania specjalistyczne oceniające różne funkcje mentalne i emocjonalne.
Niedawno trafił do nas młody kulturysta po różnych cyklach anabolicznych sterydów i ten Pan nie rozumie już tekstu czytanego, a jest po studiach. Oprócz tego ma problemy natury intymnej oraz z płodnością.
Należy bardzo podkreślić, że leki sterydowe stosowane ze wskazań medycznych często ratują żdrowie oraz życie, zażywane jednak "kulturystycznie" bywają zwykle zachowaniem nader ryzykownym.
Lekarze endokrynolodzy, androlodzy, seksuolodzy, psychiatrzy i inni specjaliści widzą to w codziennej praktyce.

PODSUMOWUJĄC: każda sprawa jest inna, bez dobrego lekarza się nie obędzie i proszę nie liczyć na internet. Jest Pan jeszcze dość młodym człowiekiem i właściwa diagnostyka i dalsze wynikające z niej postępowanie może prawdopodobnie jeszcze dużo pomóc w funkcjonowaniu i samopoczuciu.
Zawsze warto również przeanalizować swój tryb życia, czy jest on optymalny (dieta, aktywność fizyczna, unikanie psychoaktywnych używek, jak np. papierosy itp.itd).

Pozdrawiam Pana Świątecznie.
Niestety nie znam lekarzy specjalistów z Pana Regionu, choć lubię bardzo Świętokrzyskie klimaty...

Zachęcam Pana do zajęcia się sobą z pomocą fachowców, ale nie "internetowych", korespondencyjnych - bo w ten sposób można jedynie uzyskiwać edukacyjne sugestie.
Z pozdrowieniami - JW, Poznań. blog.seksuologia.com 12/17