Jakie badania wykonać, aby poznać przyczynę utraty żelaza z organizmu?

Witam. Chcialabym sie dowiedziec jakie badania trzeba wykonac zeby dowiedziec sie jaka jest przyczyna utraty zelaza z organizmu. Mam niedobor zelaza prze co mam anemie. Oczuwiscie przyjmuje zelazo,pierwszy raz mam Ferrum w syropie jak je pic zeby nienzaszkodzic zębom. ?

Dobry wieczór,

Z badań powinna Pani wykonać oznaczenie: morfologii, Fe, ferrytyny, transferyny, badanie kału na obecność krwi utajonej, ale podczas przyjmowania preparatów żelaza wynik będzie niestety zafałszowany. Warto równiez wykonać analizę moczu (krwiomocz?) oraz tzw. krzywą wchłaniania żelaza, bo jeśli podczas suplementacji żelazem ma Pani nadal anemię, to świadczy to o zbyt małej dawce przyjmowanego żelaza lub zaburzeniach jego wchłaniania, albo zbyt krótkim okresie przyjmowania leku - leczenie trwa zwykle od 3 do 5 miesięcy, oczywiście zależy m.in. od nasilenia. anemii. Może warto rozważyć badanie endoskopowe przewodu pokarmowego - tu istotny jest wywiad i wyniki niektórych badań,A może w wywiadzie występują - zbyt obfite miesiączki, patologiczne krwawienia z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego (obecność hemoroidów) itd? Ferrum może Pani pić przez słomkę, Syrop ten można również śmiało mieszać z sokami, co zmniejszy jego negatywny wpływ na zęby.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz