Jakie badania wykonać przy wzdęciach w wieku 25 lat?

Kobieta 25 lat jakie powinnam wykonać badania jeśli odczuwam ; -odczucie pełnosci w brzuchu ,rozbieranie, rozdęcie po spożyciu np.kawy naturalnej ,przy po zjedzeniu czegoś smażonego czy grilowanego są to małe porcje A po spożyciu jest mi bardzo ciężko . Mam też problemy z zaparciami ale też dość często po zjedzeniu czegoś dostaje biegunki. Nie wiem od jakis badań powinnam zacząć

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani zacząć od podstawowych badań krwi. Nie ma określonych badań, dzięki którym można by było znaleźć przyczynę wzdęć, ponieważ dolegliwość ta występuje w przypadku wielu jednostek chorobowych i nie jest charakterystyczna.

Diagnostyka często więc opiera się na wywiadzie z pacjentem podczas którego oceniane są także inne objawy towarzyszące. Zdarza się, że lekarze zalecają wykonanie gastroskopii, kolonoskopii lub USG jamy brzusznej, jednak zależy to od konkretnego przypadku. Warto więc udać się do lekarza rodzinnego, a następnie gastroenterologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Proszę też przyjrzeć się swojej codziennej diecie. Być może wzdęcia są skutkiem nieodpowiedniej diety lub wynikają z nietolerancji pokarmowej. Inną przyczyną jest zespół jelita drażliwego, w którym zaparcia mogą występować na przemian z biegunkami.

Więcej informacji na temat Pańskiej dolegliwości znaleźć można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.