Jakie ćwiczenia zastosować, aby schudnąć na łydkach i udach? Ile czasu im poświęcać?

Mój problem narodził się już w podstawówce, wróciłam znad morza i od tego czasu moje nogi zaczęły jakby nabrzmiewać. Nigdy nie chodziłam już później w minispódniczkach i krótkich spodenkach. W kolejnych latach byłam bardzo szczupła, przy wzroście 168 cm ważyłam 57 kg, lecz najwięcej tłuszczu zawsze zbierało się na nogach, a szczególnie w łydkach. Teraz mam 40 lat, dobrze wiecie, że to wiek, w którym kobieta zaczyna dbać o siebie w realu. Jednak jeżdżenie na rowerku stacjonarnym 30 min dziennie i stawanie na palcach po kilkanaście razy nie działa. Na wczasy wybrałam się w góry, aby dać wycisk nogom i nic, tylko robiły się jak banie. Zmieniłam też dietę, mało jadam chleba i jest to dieta rozdzielna trochę, schudłam w całości z 77,5 kg na 73 kg.

Moje wymiary to: pas – 78 cm, biodra – 104 cm, udo – 60 cm, łydka - 44 cm. Proszę o poradę, jestem zdeterminowana, będę ćwiczyć wszystko tak, jak będzie zalecone. Pragnę rezultatów, chcę czuć się dobrze na plaży i w górach (nie pocić się w długich spodniach). Pomóżcie, dziękuję. Jestem kobietą, pracuję jako księgowa, w rodzinie jest nadwaga (moja mama), nie jestem chora, jedynie mogę mieć tendencje do żylaków, część miałam usuniętą, nie mam chorób przewlekłych.

Mój jadłospis w tygodniu: 5.30 - kawa, 2 tabletki słodziku, 2 kromki chleba z masłem; 9.00 - 4 plasterki sera, 2 plastry szynki z twarogiem; 11.30 - jogurt; 13.30 - owoc; 16.00 - kawałek mięsa + warzywa; 19.00 surówka lub ryż z tuńczykiem, lub kromka chleba. W niedzielę: 9.00 - kawa, 2 kromki chleba z masłem; 11.30 - owoc; 13.30 - mięso, warzywa; 16.30 - 1 ciastko; 19.00 - kawałek kiełbaski z ogórkiem zielonym. Pomiędzy posiłkami piję wodę - około 1 l, i zieloną herbatę - 2 szklanki dziennie.

Witam,

przede wszystkim powinna Pani zaprzestać stosowania jakichkolwiek diet cud, a skupić się na prawidłowych nawykach żywieniowych i zwiększyć aktywność fizyczną.

Proszę zacząć od przeczytania artykułu na temat zdrowych nawyków żywieniowych i wprowadzenia ich w życie http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Na początku jednak chciałam przestrzec przed stosowaniem diet redukcyjnych (diet cud), takich jak dieta 1000 kalorii czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to, magazynując tłuszcz. Tak więc, mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Pani zdrowia.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre produkty trzeba wyeliminować na stałe (słodycze, produkty typu fast food).

Jeśli jednak słodycze są nieodzownym elementem Pani jadłospisu i nie potrafi się Pani bez nich obejść, aby nie doprowadzić do efektu jojo, powinna Pani stosować ich zamienniki (galaretka, owoce, baton musli - nie częściej niż raz na tydzień, oprócz owoców).

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie, spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70 proc. dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Pani zje mniej.

Codziennie powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych).

Dodatkowo proszę:
- unikać pieczywa białego - zastąp je pełnoziarnistym;
- pić herbatę i kawę bez cukru;
- unikać tzw. bomb kalorycznych - produktów typu fast food, gazowanych napoi, słodyczy, chipsów, tłustych przekąsek, ciastek i gotowych dań;
- pić co najmniej 1,5 l niegazowanej, niesmakowej wody dziennie.

Proszę nie zapominać także o aktywności fizycznej. Ćwicz minimum po 30 minut codziennie. Wykonuj ćwiczenia zarówno na wszystkie partie ciała, jak i na określone, z których chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej. Przykładowe zestawy ćwiczeń znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam