Jakie jest ryzyko przyjmowania HTZ?

Witam. Mam 43 lata, a rok temu po 2 latach bardzo obfitych i długotrwałych miesiączek przestałam całkowicie miesiączkować. Zmieniłam ostatecznie lekarza, zrobiłam badania i okazało się, że mam menopauzę. Moja mama przechodziła ją w podobnym wieku. Dodam też, że mama zmarła na raka piersi w wieku 65 lat. Mimo tego przez rok przyjmowałam HTZ, gdyż wszystkie te objawy menopauzy były u mnie bardzo silne, wręcz nie do wytrzymania. Przez ostatnie trzy miesiące nie przyjmuję hormonów, ale niestety objawy menopauzy, a szczególnie silne poty nocne, ale i dzienne oraz bezsenność wróciły z taką samą siłą. Jestem tym bardzo zmęczona i rozważam powrót do HTZ. Tak naprawdę żaden lekarz nie wytłumaczył mi dokładnie, jak bardzo ryzykuję, przyjmując HTZ zważywszy na obciążenia rodzinne. Dodam, że siostra bliźniaczka (jednojajowa) mojej mamy żyje (ma 73 lata) i cieszy się dobrym zdrowiem. Ja również robię regularne badania, piersi jednak mam o budowie mastopatycznej z licznymi małymi torbielkami. Zastanawiam się też nad przyjmowaniem innych, niehormonalnych preparatów pomagających zwalczyć objawy menopauzy. Tylko wybór jest bardzo duży, proszę więc o radę - preparaty o jakim składzie działają najlepiej?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Preparaty zawierające fitoestrogeny (najpopularniejsze na rynku) również oddziaływują hormonalnie i niosą podobne ryzyko jak HTZ, jednkakże nie są to leki, więc nie przeszły badań, nie są rygorystycznie przestrzegane normy jakości, tak jak w przypadku leków. Słowem - nie są bardziej bezpieczne, a mogą być bardziej niebezpieczne od HTZ.

Ryzyko wystąpienia raka sutka przedstawia się następująco: na 1000 kobiet bez HTZ około 45 zapadnie na raka piersi. W przypadku HTZ po 10 latach ten odsetek wynosi 51 osób, a w przypadku 15-letniego okresu zażywania HTZ około 57 osób na 1000.

Tak więc obserwujemy wzrost zachorowań. Czy jest on duży? To zależy od indywidualnych preferencji. Na pewno ryzyko związane z chorobami serca jest znacznie większe od ryzyka wystąpienia raka sutka nawet u osoby przyjmującej HTZ.