Jakie mogą być powikłania po leczeniu zęba?

dobry wieczór jestem kobieta mam 24 lata mam pytanie odnośnie zęba tzn. w czwartek zakończyłam leczenie kanałowe zęba w sobotę pod dziąsłem a koło policzka urosła mi jakaś gulka była duża i boląca dziś boli mniej i jest mniejsza i twardsza byłam dziś u pani stomatolog która przepisała mi antybiotyk i lek m*** kazała się  zgłosić w piątek. Proszę powiedzieć co mogło być przyczyna takiego powikłania zaniedbanie ze strony lekarza czy po prostu takie powikłanie może wystąpić po leczeniu kanałowym zęba?? Z góry dziękuję za odpowiedź Agnieszka p.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

W przebiegu leczenia kanałowego mogą wystąpić liczne powikłania. Znajdują się wśród nich:
- niedopełnienie bardzo zakrzywionego kanału,
- przedostanie się materiału z kanału do kości,
- złamanie narzędzia w kanale,
- przebicia kanału,
- miejscowa infekcja bakteryjna,
- wystąpienie bólu pozabiegowego.
Cześć z wymienionych powikłań wymaga leczenia farmakolgicznego w postaci leków przeciwbólowych lub antybiotykoterapii.
Proszę jednak pamiętać, że wystąpienie powikłań to w większości wynik wielu przyczyn, których często nie da się ani przewidzieć ani uniknąć.
Wprawdzie według niektórych standardów leczniczych przed zabiegami stomatologicznymi powinno stosować się profilaktyczną antybiotykoterapię, aczkolwiek jest to metoda stosowana jedynie w przypadku pacjentów bardzo narażonych na powikłania.

0

Periodontologia Białystok



„Periodontologia Białystok”



Dobry wieczór, Agnieszko. Rozumiem, że jesteś zaniepokojona tą sytuacją. Powstanie bolesnej „guli” po leczeniu kanałowym niekoniecznie jest wynikiem zaniedbania ze strony lekarza – w rzeczywistości takie powikłania mogą się zdarzyć, nawet przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu.



Pojawienie się obrzęku czy „guli” w okolicach zęba może być wynikiem kilku czynników:



Reakcja zapalna – podczas leczenia kanałowego ząb zostaje dokładnie oczyszczony i wypełniony, jednak proces ten może wywołać stan zapalny w otaczających tkankach, zwłaszcza w przypadku wcześniejszej infekcji. Po leczeniu kanałowym czasami pozostają bakterie lub toksyny, które organizm stara się zwalczyć, co może wywołać obrzęk i ból.



Infekcja wtórna – w niektórych przypadkach, mimo dokładnego oczyszczenia kanałów, może dojść do infekcji wtórnej. Ząb mógł być wcześniej zakażony, a bakterie mogły przedostać się do tkanek wokół zęba. Antybiotyk przepisany przez stomatologa powinien pomóc w opanowaniu infekcji.



Naturalny proces gojenia – w wyniku manipulacji i leczenia w okolicach korzenia zęba tkanki mogą reagować opuchlizną lub lekkim stanem zapalnym. Może to być częścią naturalnego procesu gojenia, zwłaszcza jeśli obrzęk zmniejsza się z czasem, co jest dobrym znakiem.



Jeśli masz już przepisany antybiotyk, jest to właściwe postępowanie w przypadku infekcji lub stanu zapalnego po leczeniu kanałowym. Zwykle po kilku dniach leczenia objawy powinny ustępować, ale w przypadku utrzymującego się bólu, obrzęku lub pojawienia się innych niepokojących objawów, zdecydowanie warto wrócić do dentysty wcześniej niż zaplanowano.



Takie powikłania mogą wystąpić, mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia, i nie są rzadkością po zabiegach kanałowych. Dobrze, że zareagowałaś szybko i zgłosiłaś się do stomatologa – odpowiednie leczenie powinno pomóc w opanowaniu problemu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty