Jakie mogą być przyczyny tego drętwienia?

Witam, mam 24 lata. Od 2 dni mam okropne zawroty głowy i drętwienie lewej strony twarzy, ust, języka, nie czuję, że mrugam lewym okiem (czasami sprawdzam w lustrze czy napewno ruszam lewą stroną twarzy i okazuje się, że normalnie mrugam, ruszam brwią itp.). Na początku roku miałam robione badania kardiologiczne, a od miesiąca zażywam tabletki antykoncepcyjne Vines. Czasami też boli mnie głowa właśnie z lewej strony, ale nie cały czas. Przy tych zawrotach odczuwam duży niepokój, ponieważ niekiedy mam zachwiania rownowagi. Kiedy powinnam się zgłosić do lekarza i jakie mogą być przyczyny tego drętwienia?

Szanowna Pani, opisane przez Panią dolegliwości świadczą o ostrym wystąpieniu zaburzeń układu przedsionkowego ( zawroty głowy i zaburzenia równowagi) wraz ze znaczną dysfunkcją lewego nerwu trójdzielnego w zakresie jego części czuciowych zlokalizowanych w zakresie unerwienia wszystkich 3 jego lewych gałęzi ( w nerwach ocznym, szczękowym i żuchwowym ). Zachowanie ruchów mimicznych twarzy świadczy o tym, że unerwienie nerwu twarzowego pozostaje zintegrowane. Zauważone zaburzenia, podobnie jak okresowy lewostronny ból głowy, przemawiają z bardzo dużym prawdopodobieństwem za ujawnieniem się polekowych objawów niepożądanych po zastosowaniu preparatu Vines. Stosowanie tego środka mocno zakłóca fizjologię mózgu blokując wydzielanie przysadkowe hormonu LH, co z założenia głównej intencji tego preparatu ma zapobiegać występowaniu jajeczkowania. Niestety, poza działaniem antykoncepcyjnym preparat ten, łączący 60 mcg gestodenu z 15 mcg etynyloestradiolu nierzadko, zapewne jak i w tym przypadku, spowodować mógł zakrzepowy udar niedokrwienny z poprzedzającymi okresowymi bólami głowy o wzorcu migrenowym. Opisany przez Panią stan wskazuje, na możliwość patologii zakrzepowej w okolicy bocznej pnia mózgu z włączeniem jąder czuciowych nerwu trójdzielnego w sąsiedztwie szlaków układu przedsionkowego. W związku z powyższym należy pilnie wykonać badanie TK wysokiej jakości lub MR głowy i natychmiast poddać się konsultacji u specjalisty neurologa. Celowe byłoby zaprzestanie stosowania czynnego hormonalnie środka antykoncepcyjnego Vines i w razie potwierdzenia się w badaniach neuroobrazowych - udaru niedokrwiennego, nawet mikroudaru lakunarnego - podjęcie leczenia przeciwzakrzepowego. Wstępnie , w tym przypadku można rozważyć zastosowanie kwasu acetylosalicylowego z klopidogrelem, gdyż okres okna terapeutycznego 6 godzin od chwili wystąpienia udaru już dawno minął ( kiedy leczenie może być w pełni skuteczne) i wchodzi w rachubę prewencja wtórna udaru oraz zapobieganie rozwinięciu się udaru postępującego. Traktowałbym stosowanie w tym przypadku hormonalnej antykoncepcji ze skutkiem towarzyszenia ryzyka zagrożenia życia , bądź trwałego inwalidztwa.