Jakie mogą być przyczyny tych problemów z wypróżnianiem?

Witam. Od dłuższego czasu mam problem z wypróżnianiem. Jem od miesiąca codziennie 10-30g błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Wypróżniam się co jeden, maks dwa dni. Lecz mimo to odczuwam ból, i czuję że mój otwór nie rozluźnia się łatwo, a przy tym stolec jest zbity. Jakie mogą być przyczyny?

Dzień dobry,
zaparcia są ściśle związane ze stylem życia oraz odżywianiem się. Ich przyczyny można doszukiwać się w stresie, nieprawidłowej diecie oraz niskiej aktywności fizycznej.
Bez indywidualnego wywiadu żywieniowego oraz zdrowotnego, na ten moment mogę zalecić, aby zwrócić uwagę na spożywane pokarmy.
Jeść powoli i dobrze przeżuwać pokarmy, nie rozpraszać się podczas posiłku np. oglądaniem telewizji, przeglądaniem smartfona czy czytaniem książki.

Bardzo ważnym posiłkiem jest śniadanie, ponieważ to w godzinach rannych czynności motoryczne oraz wydzielnicze przewodu pokarmowego "działają na wyższych obrotach". Także pytanie, czy śniadanie jest dla Pana obowiązkowym posiłkiem?

Ilość, o której Pan pisze 10-30 gramów błonnika pokarmowego na dzień może być to dla Pana zbyt mała. Zalecałabym nie schodzić poniżej 25 gramów błonnika na dzień.
Proszę również zwrócić uwagę na ilość wypijanych płynów - optymalnie będzie to ok. 2,5 litra na dobę.

Na florę bakteryjną jelit mają wpływ produkty mleczne fermentowane. Należy przyjrzeć się czy Pana obecna dieta dostarcza takich produktów jak np. kefiry, jogurty, maślanki, sery twarogowe.

Proszę unikać produktów zapierających jak np.: czarna herbata, czerwone wino wytrawne, kakao, ryż biały, różne sucharki i biszkopty.

Proszę zwiększyć aktywność fizyczną.

Palenie papierosów upośledza skurcze jelit. Dlatego też, jeśli pali Pan papierosy zalecam zerwanie z nałogiem.

Jeśli chciały Pan skorzystać z indywidualnej konsultacji, na której znacznie szerzej omówimy Pana dotychczasowy sposób odżywiania się, zapraszam serdecznie do zapoznania się z ofertą konsultacyjną: http://agataprzytula.pl/w-pakiecie-taniej

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
mgr Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/