Jakie pochodzenie mogą mieć bóle za mostkiem?

Witam, mam na imię Jan, 32 lata. Zdiagnozowano u mnie przepuklinę dolnego zwieracza przełyku oraz powiększoną aortę wstępującą (42mm). Leczę się na lekkie nadciśniśnienie. Mam także powiększoną opuszkę aorty (40mm). Mam uporczywe dolegliwości bólowe za mostkiem. Ból jest bardzo konkretny, mogę zazwyczaj precyzyjnie wskazać palcem gdzie konkretnie mnie boli. Jest to najczęściej kłujący ból miejscowy po środku mostka. Nie promieniuje do kończyn ani szyi, raczej jest punktowy, ale rzecz jasna towarzyszy mu niepokój co to może być. Trwa to z krótkimi przerwami od września 2009 roku. Miałem na tym tle depresję, którą leczyłem psychoterapią. Był to okres styczeń - marzec 2009, wtedy bóle były słabsze lub w ogóle nie występowały. Później wracały. Ból ma najczęściej charakter tępy i uporczywy, jeśli nie występuje to zastępuje go uczucie tępego słabego ucisku, jakby nie bolało, ale przypominało, że tam jest i daje o sobie znać. Kiedy zapanowałem nad lękiem i psychiką rozpocząłem badania i chłodną obserwację. Kardiolog robił mi próbę wysiłkową, holtery EKG i RR, USG serca - wtedy wyszła powiększona aorta ale bez tętniaka. Nie było też mowy o chorobie wieńcowej, wykluczono zwapnienie w tomografii  tętnic wieńcowych. Trójglicerydy i cholesterol w normie. Gastroskopia wykazała w październiku 2009 przepuklinę przełykową, ale bez żadnych zmian w przełyku. Kardiolog sugeruje, że to nie serce, że to może być przepuklina, rozpocząłem więc kurację - środki eliminowały uczucie zgagi i cofania treści, ale nie eliminowały epizodów bólu. Często przy przeciąganiu się po wstaniu z łóżka lub z fotela jest wyraźnie słyszalne chrupnięcie, strzelanie bardzo podobne do strzelania palcami niemniej jednak jakby przytłumione, dobywające się z wnętrza klatki piersiowej. Oglądałem rysunki serca i aorty wstępującej, czy powiększona aorta może wydawać taki dźwięk przy ocieraniu się? Mam wątpliwości. Byłem też u ortopedy, który wykluczył ból kręgosłupa piersiowego i sugerował bóle na tle nerwowym. Opukał mnie, uciskał i nie wywołał bólu. Podsumowując: ból ma charakter tępy, często to ucisk lub uczucie pieczenia/swędzenia za mostkiem, ból występuje mocniej i bardziej punktowo przy konkretnych ruchach mechanicznych, po lub w trakcie wysiłku fizycznego ale nie zawsze, po wysiłku na basenie raz jest a raz go nie ma – ustępuje/tłumi się po środkach przeciwbólowych - pojawia się w formie tępej, uporczywej nawet, kiedy jestem w dobrym nastroju, zawsze raczej wywołany jest mechanicznie. Najostrzejsze były dwa krótkotrwałe ukłucia, które promieniowały do lewego barku. Raz przy schyleniu się po torbę, raz przy podniesieniu w górę na rękach rocznego synka. Proszę o pomoc w identyfikacji problemu, do jakiego lekarza mam się zwrócić? Kardiolog i Ortopeda nie wzbudzają mojego zaufania, myślę o zmianie lekarza.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Kłujący charakter bólu przemawia raczej przeciwko etiologii niedokrwiennej, z kolei dławiący, uciskający jest już dla niej charakterystyczny. Zmniejszają jej prawdopodobieństwo prawidłowe wyniki badań "kardiologicznych" oraz stężeń lipidów we krwi a także wiek, choć oczywiście nie wykluczają w 100%.

Bardziej prawdopodobna w Pana przypadku wydaje się etiologia gastrologiczna związana z przepuklina rozworu przełykowego przepony. Sprzyja ona refluksowi treści żołądkowej do przełyku i może wywoływać piekący ból, często mylony z bólem wieńcowym. Po leczeniu jednak powinna nastąpić poprawa - co najmniej złagodzenie dolegliwości.

W obliczu prawidłowych wyników dotychczas przeprowadzonych badań a także epizodu leczenia zaburzeń lękowych w przeszłości warto rozważyć tło psychogenne obserwowanych objawów.

Pozdrawiam