Jakie posiłki podczas przyjmowania leku Doksycyklina?

Według zaleceń antybiotyk o nazwie Doksycyklina powinnam przyjmować razem z posiłkiem. Z jakich produktów może składać się taki posiłek? Istnieje wiele wytycznych wykluczających produkty zawierające n. białko, wapń, glin, magnez. Brakuje mi wytycznych z listą produktów dozwolonych.

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Zgodnie z informacjami na ulotce leku należy ograniczyć produkty mleczne, zwłaszcza w czasie posiłku i oczywiście zrezygnować z alkoholu. Odstęp między nimi powinien wynosić minimum 3 godziny. Warto także ograniczyć cukier, zarówno w formie słodyczy, jak i produktów przetworzonych, soków owocowych, tak aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia w wyniku długiej antybiotykoterapii grzybic. Trzeba oczywiście pamiętać o probiotykach.

Jeśli chodzi o pozostałe składniki (wapń, magnez, żelazo, glin, cynk), to chodzi to głównie o suplementy diety i leki je zawierające.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka