Jakie powinny być wyniki pomiarów glukozy w ciąży?

Witam, mam cukrzycę, a jestem w ciąży i chciałam się dowiedzieć, jakie wyniki mają być, bo w każdej gazecie są inne.

KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

Jednym z podstawowych celów leczenia cukrzycy, także u kobiet w ciąży, jest zapewnienie możliwie najlepszej kontroli glikemii. Pomiary powinny być wykonywane przynajmniej 4 razy dziennie (kiedy cukrzyca jest ustabilizowana) lub częściej (gdy istnieją trudności z utrzymaniem prawidłowych stężeń glukozy we krwi). Okresowo glikemia powinna być kontrolowana także w nocy.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które określa standardy leczenia cukrzycy u kobiet w ciąży, prawidłowe wartości stężenia glukozy wynoszą (dla pomiarów wykonywanych samodzielnie glukometrem):
- na czczo: 60-90 mg/dl,
- przed posiłkiem: 60-105 mg/dl,
- 1 godzinę po posiłku - poniżej 140 mg/dl,
- 2 godziny po posiłku - poniżej 120 mg/dl,
- w nocy (między godziną 2. a 4.) - powyżej 60 mg/dl.

Pozdrawiam.