Jakie produkty powinny być usunięte z diety podczas leczenia Izotekiem?

Witam, dermatolog zalecił mi branie leku izotek na trądzik. Mam brać dawkę 20 mg, jedna tabletkę dziennie przez miesiąc, potem dwie tabletki w tygodniu przez kolejny miesiąc. Przed zakupem leku miałam robione badania krwi, wszystko wyszło ok. Dermatolog zalecił ograniczenie w diecie produktów z witaminą a z uwagi na zażywany lek. Nie robiłam badania krwii na poziom wit a. W internecie wyczytałam że dużo witaminy a zawierają jajka, nabiał, mleko, marchew, pomidory, pestki dyni, szpinak. Czy muszę na czas zażywania leku zupełnie wyeliminować te produkty z diety???

Witam, Izotek jest syntetyczną pochodną witaminy A, a nadmiar tej witaminy może być szkodliwy dlatego warto ograniczyć jej podaż w diecie na czas kuracji. Do produktów bogatych w witaminę A należą przede wszystkim wszelkie pomarańczowe warzywa i owoce takie jak marchew, dynia, morele czy brzoskwinie. Bogate w nią są również warzywa liściaste takie jak szpinak czy jarmuż. Znaczącym źródłem witaminy A są również podroby, w szczególności wątroba.

Co do mleka, jaj oraz nabiału, one również zawierają tą witaminę, ale nie w takich dużych ilościach. Mimo to mleko oraz nabiał nie są polecane w trądziku. Nie jest to jednak związane z zawartością witaminy A, a z przesłankami ze świata nauki mówiącymi o tym, że produkty te mogą nasilać trądzik.

Co do pozostałych zaleceń to warto dbać o to aby lek był stosowany podczas posiłku zawierającego tłuszcze ponieważ zwiększa to jego przyswajalność. Dobrym wyborem będą tutaj właśnie jajka czy kanapka z wędliną i masłem Do diety warto również włączyć tłuste morskie ryby oraz zdrowe tłuszcze roślinne takie jak oleje, orzechy czy awokado.

Pozdrawiam

https://dietetycznamapa.com