Jakie przedsięwziąć kroki przy żylakach odbytu?

Jakie przedsięwziąć kroki przy żylakach odbytu.Mam je od kilu lub nawet kilkunastu lat.Rzadko mi dokuczają.Wtedy stosuję proktohemolan przez kilka dni i dolegliwości ustępują.Obawiam się czy ,ten stan rzeczy może doprowazić do czegoś poważniejszego.Co powinienem zrobić do jakiego lekarza się udać?

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

hemoroidy dzielimy na kilka stopni, w zależności od stopnia zaawansowania. Zmiany w stopniu I leczymy wyłącznie farmakologicznie. Proponuję wizytę u proktologa, który potwierdzi , że opisywane przez Pana zmiany są na pewno tylko hemoroidami i zaleci dalsze postępowanie. Jeśli rzeczywiście są to hemoroidy, dotychczasowe postępowanie powinno być wystarczające. Należy natomiast pamiętać, ze jest szereg innych chorób wymagających leczenia nawet operacyjnego, a czasem mylonych przez pacjentów z żylakami odbytu/ hemoroidami.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko