Jakie są objawy pasterelozy u ludzi?

Mój królik odszedł przedwczoraj, przez 6 dni chorował na pasterelioze. Dowiedziałam się, że ludzie mogą zarazić się tą chorobą. Chciałabym dowiedzieć się, jakie objawy towarzyszą tej chorobie u ludzi. Z krolikiem spędzałam kilka godzin dziennie, czyściłam mu nos, glaskalam. Zawsze jednak myłam ręce po spotkaniu z nim. W jaki sposób ludzie mogą zarazić się tą chorobą? Z góry dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Pastereloza jest chorobą - ograniczoną do skóry i tkanki podskórnej lub uogólnioną - wywoływaną przez bakterię Pasteurella multocida. Bakteria ta powszechnie bytuje w górnych drogach oddechowych dzikich oraz domowych zwierząt, zwłaszcza psów i kotów, ale też ptactwa oraz bydła domowego. U ssaków i ptaków może w określonych warunkach stać się przyczyną ciężkich, śmiertelnych chorób.

Do zakażenia człowieka dochodzi zazwyczaj po ugryzieniu, zadrapaniu lub polizaniu przez zwierzę. W ranach po ugryzieniu przez zwierzęta zazwyczaj pojawia się flora bakteryjna mieszana, jednak najczęściej izolowanym patogenem jest właśnie Pasteurella multocida. Stan zapalny rozwija się w ranie ciągu 24 godzin od ugryzienia. Zakażenie początkowo jest ograniczone do skóry i tkanki podskórnej, ale dość szybko może prowadzić do powstawania ropni, zapalenia powięzi, stawów, kości i uogólnionej choroby powikłanej zajęciem układu nerwowego, serca i innych narządów wewnętrznych. Pastereloza może także prowadzić do sepsy z rozsiewem mikroropni lub do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które należą do cięższych powikłań tej choroby obarczonych dużą śmiertelnością.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty