Jakie są objawy zapalenia miazgi?

Dzien dobry! Czy jesli po wypelnieniu zeba z rozlegla prochnica dochodzi do zapalenia miazgi spowodowanej jej rozgrzaniem/uszkodzeniem to proces ten zachodzi od razu czy po jakims dluzszym czasie? Jakie sa objawy takiego zapalenia? Czy bol oo wypelnieniu ktory ustapil po kilku godzinach moze niepokoic? Dodam, ze minelo juz pare dni i zab jest spokojny

Zapalenie miazgi objawia się występowaniem dolegliwości bólowych o różnym nasileniu. Wyodrębniamy fazę początkową: ból występuje tylko podczas picia oraz jedzenia zimnych lub słodkich potraw oraz fazę zaawansowaną: ból występuje nieustannie podczas spożywania posiłków lub w pozycji leżącej i powraca bardzo często (wówczas zapalenie miazgi jest procesem nieodwracalnym). Oprócz bólu występują objawy ogólne w postaci wysokiej temperatury, bólów głowy i gardła oraz ogólnego złego samopoczucia.

Zapalenie miazgi świadczy o zaawansowanej próchnicy. Najczęstszym objawem jest ból, który zmienia się wraz z upływem czasu – w fazie początkowej zapalenia miazgi jest niewielki i przemijający, występuje przy spożywaniu zimnych, gorących oraz słodkich napojów i produktów, w fazie zaawansowanej występuje już permanentnie, środki przeciwbólowe mogą nie pomagać, może promieniować na konkretną stronę szczęki, a nawet powodować bóle głowy. Charakterystycznym objawem zapalenia miazgi jest ból występujący w pozycji leżącej, np. kiedy śpimy. Współtowarzyszyć mogą temu wyższa temperatura i ogólne złe samopoczucie. Gdy ubytek próchniczy jest głęboki lub rozległy, stomatolog może dochodzić wiertłem niemal do miazgi, z kolei wytworzona wysoka temperatura może rozgrzać miazgę i podrażnić ją (jest silnie unerwiona). Nawet po założeniu plomby miazga może przez jakiś czas reagować bólem, jednak powinno to minąć.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl